آخرین مقالات

آندربایت دندان و دلایل آن چیست

آندربایت دندان و دلایل آن چیست؟

آندربایت دندان و دلایل آن چیست؟

آندربایت دندان و دلایل آن چیست

5 تا 10 درصد افراد دچار آندربایت دندان هستند. اما افراد مبتلا به آندربایت باید به سرعت به دندانپزشک عمومی برای درمان مراجعه کنند. دندان هایتان جلو و عقب است؟ ظاهر و شکل صورتتان خوشایند نیست؟ همه اینها مربوط به مشکل آندربایت دندان شماست. 

آندربایت یک اصطلاح دندانپزشکی است که در آن دندان های جلویی در فک پایین جلوتر از دندان های جلویی در فک بالا قرار دارند. در این وضعیت فک تحتانی جلوتر از فک بالایی است. به این آندربایت، مال اکلوژن و پروگناتیسم نیز می گویند. آندربایت دلایل مختلفی دارد: ژنتیک و عادت بد در کودکی از دلایل مهم است.

افرادی که مشکل آندربایت دچار نقص هایی از جمله:

ـ مشکل در جویدن و خرد کردن غذاها؛

ـ مشکل در صحبت کردن و ادای درست کلمات؛

ـ ایجاد مشکلاتی در فک و دندان ها به دلیل آندربایت.

اگر دندان ها در تراز استانداری قرار نگیرند؛ دچار آندربایت می شوند. آندربایت در کودکان پس از سن 7 سالگی درمان شده و جواب درستی به ارتودنسی خواهد داد. در این مقاله درباره آندربایت دندان در مستر ایمپلنت بهترین مرکز ایمپلنت دندان در غرب تهران مطالبی ارائه می شود.

آندربایت دندان
آندربایت دندان

دلایل آندربایت دندان

دندانپزشکان در بهترین مرکز دندانپزشکی غرب تهران بنا به تشخیص ممکن است فرد دچار اندربایت را جراحی کنند یا اینکه با ارتودنسی آن را درمان کنند؛ این تشخیص بنا به شدت آندربایت دندان است. قبل از هر چیز با دلایل ایجاد آندربایت دندان بیشتر آشنا شوید. 

البته در صورت مشاهده علائم باید سریع به دندانپزشک مراجعه نمایید چرا که در صورت عدم درمان با مشکلات مهمی مواجه خواهید شد که سبب هزینه های بسیار زیاد برای شما می شود که از جمله این عواقب می تواند تحمیل هزینه کاشت دندان  کمترین آن ها باشد.

ـ تراز دندان ها

اگر دندان ها به طور استاندارد تراز باشند، پس دیگر آندربایت وجود ندارد. آندربایت یک نقص در تراز بودن دندان ها به صورت جلو بودن دندان های پایین نسبت به دندان های بالاست.

ـ عادت های بد کودکی

اگر کودک در آن دوران دچار عادت بدی دهانی و دندانی باشد، ممکن است باعث بروز آندربایت دندان شود. اگر کودک…

ـ انگشت شست خود را بیش از حد معمول بمکد؛

ـ با زبان مدام با دندان هایش بازی کند و آنها را به جلو فشار بدهد؛

ـ کودک بالای سه سال باشد اما هنوز از پستونک استفاده می کند؛

ـ کودک از شیشه شیر برای تغذیه خود بیش از حد معمول استفاده می کند.

این عادت های بد دهان و دندانی می تواند توسط پدر و مادر و ایجاد شرایط آرامش در خانه باعث اصلاح عادت های بد در کودک شود و از آندربایت مصون بماند.

میخوام بیشتر بدونم: آشنایی با آناتومی دندان

ـ تأثیر ژنتیک در آندربایت دندان

گاهی فرد از دوران کودکی هیچگونه عادت بد دهانی و دندانی نداشته است. اما باز هم این مشکل برایش پیش می آید. در این زمان گفته می شود که عامل آندربایت، ژنتیکی است. این مشکل یا نقص می تواند از مادر به فرزند منتقل شود و یک مشکل مادرزادی است. 

در این صورت فرد از بدو تولد دچار مشکلات ونقص های دهانی و فک است. مثلا فک کوچک تر از حد معمول باشد. در این صورت فرد در بزرگسالی دچار آندربایت دندان می شود. البته اگر زودتر و در زمان درست درمان شود این نقص بزرگ تر نخواهد شد.

ـ ایجاد صدمات و تروما

اگر آسیبی به دندان ها وارد شود می توان با استفاده از ترمیم دندان آن را درمان کرد. اما معمولا استخوان فک در صورت آسیب دیدگی شدید و حتی بعد از جراحی به صورت کامل رفع نقص نمی شود. این موضوع باعث تغییر شکل در ظاهر دندان ها می شود.

 به همین دلیل می توان گفت یکی دیگر از دلایل آندربایت دندان وارد شدن صدمات به فک و دندان ها است. برای اصلاح این وضعیت به بهترین مرکز دندانپزشکی غرب تهران مستر ایمپلنت مراجعه کنید.

ـ وجود تومور

اگر در فک و دهان تومور وجود داشته باشد پس از مدتی باعث تغییر شکل ظاهری دندان ها و نحوه قرارگیری آن می شود. این مشکل نیز بزرگتر شده و باعث آندربایت دهان و فک می شود.

ـ راه های درمان آندربایت دندان

آندربایت دندان عوارض زیادی برای دندان ها و فک به وجود می آورد. از جمله:

ـ ایجاد بیماری های لثه و خطر پوسیدگی دندان پس از ابتلا به آندربایت.

ـ درد دندان و فک با ابتلا به آندربایت.

ـ ایجاد ظاهر ناخوشایند و عدم تراز بودن دندان ها.

ـ از بین رفتن تدریجی مینای دندان.

ـ مشکل در بلع، جویدن و خرد کردن غذاها.

ـ کاهش اعتماد به نفس افراد با بروز آندربایت.

همه این عوارض راه چاره دارند اینکه در زمان مناسب به دندانپزشک مراجعه کرده و از راه های درمانی متناسب با شدت آندربایت استفاده کرد. از جمله این راه های درمانی می توان موارد زیر را نام برد.

1ـ روش های درمانی غیر جراحی

برای درمان کودکان نسبت به بزرگسالان از روش غیر جراحی استفاده می شود؛ این روش درمانی شامل موارد زیر است.

ـ افزایش گستردگی و مساحت فک بالا

ـ استفاده از ماسک برای ایجاد یک فشار معکوس

ایجاد یک کشش در جهت معکوس می تواند به درمان آندربایت کمک کند. از طرفی هزینه این ماسک به صرفه تر از جراحی است. می توانید با مراجعه به بهترین مرکز دندانپزشکی غرب تهران در مستر ایمپلنت مشکل آندربایت دهان و دندان خود را رفع کنید.

ـ استفاده از وسیله کاپ چانه

کاپ چانه

کاپ چانه وسیله ای است که روی چانه و دور دهان بسته می شود. جنس کش ها به صورتی است که یک فشاری به فک و دندان ها می آورد که در طولانی مدت باعث تغییر وضعیت فک می شود. این روش برای کودکان مناسب است چرا که در آن سنین، استخوان در حال شکل گیری است و می توان از آندربایت جلوگیری کرد.

ـ استفاده از روش درمانی زیبایی و لیف صورت

2ـ روش درمانی جراحی برای آندربایت دندان

اگر آندربایت در حد متوسط تا شدید باشد، برای اصلاح آن از جراحی استفاده می شود. استفاده از روش جراحی در کودکان پاسخ درستی نخواهد داد چرا که استخوان های فک پس از جراحی رشد و حرکت خواهد کرد. بنابراین روش جراحی یک روش قطعی برای درمان آندربایت در بزرگسالان است.

 این جراحی توسط متخصص فک و دهان صورت می گیرد. این جراحی بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. اما به طور کلی برای حل آندربایت، دندان های پایین را به عقب و دندان های جلو را به سمت جلو می برند. قبل از انجام چنین جراحی نیاز است که فرد تحت درمان ارتودنسی و اصلاح دندان ها قرار بگیرد.

ممکن است به خاطر سختی جراحی یا هزینه ی بالای آن نسبت به روش غیر جراحی دودل شوید. اما برای داشتن لبخندی زیبا و ظاهری جذاب تر بهترین روش درمانی برای بزرگسالان را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

آخرین مطالب وبلاگ

ایمپلنت چینی در صادقیه

با عرض ادب و درود، من برای شما یک مقاله دوستانه در مورد مرکز ایمپلنت چینی در صادقیه تهیه کرده‌ام. با مستر ایمپلنت همراه باشید .

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید