آخرین مقالات

آناتومی دندان

آشنایی با آناتومی دندان

آشنایی با آناتومی دندان

آناتومی دندان

آگاهی از آناتومی دندان و ساختار آن برای محافظت بهتر از آنها خالی از لطف نیست. و این مورد چه برای دندان پزشک عمومی و چه افراد عادی اهمیت باید داشته باشد. به طور معمول یک انسان عادی بین 30 تا 32 دندان دارد. هر کدام از این دندان ها وظیفه ای به عهده دارند.

 وظیفه ی آنها بر اساس شکلی که دارند، تقسیم بندی شده است. اما وظیفه اصلی دندان ها خرد کردن و جویدن غذا می باشد. برای آشنایی بیشتر با آناتومی دندان به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

آناتومی دندان در مستر ایمپلنت

آناتومی دندان

دندان انسان از موادی چون: کلسیم، فسفر و فلوراید ساخته شده است. همچنین از دو قسمت شامل تاج دندان و ریشه دندان تشکیل شده است. مینای دندان بر روی تاج دندان وجود دارد و حیرت انگیز است که یکی از سخت ترین قسمت های بدن انسان همین قسمت است.

انواع دندان ها شامل: دندان شیری، دندان دائمی، دندان پیش، دندان نیش، دندان آسیای کوچک، دندان آسیای بزرگ و دندان عقل است.
آناتومی دندان (ساختمان دندان) شامل تاج دندان (مینا، عاج، پالپ دندان، لثه) و ریشه دندان (سمنتوم، استخوان، عروق خونی، عصب)

تاج دندان قسمتی از دندان است که روی لثه قرار گرفته است. ریشه دندان در قسمت زیر لثه است و وظیفه فیکس کردن دندان در استخوان فک را بر عهده دارد.

ساختار ریشه

ریشه نقش مهمی در آناتومی دندان را به عهده دارد. دو سوم کل دندان را ریشه تشکیل می دهد. ریشه دندان شامل قسمت های مختلف است:

پالپ دندان شامل ریشه دندان چون کانالی گذرگاهی همچون پالپ دندان است.

سمنتوم ریشه: این ماده سمنت یا سیمان دندان است که ساختاری و جنس شبه استخوانی دارد و به رباط های پریودنتال متصل است.

رباط های پریودنتال: این رباط ها شامل بافت ها و فیبر کلاژن است که شامل رگ ها و عصب های خونی زیادی هستند.

اعصاب و رگ های خونی: این اعصاب و رگ های خونی به رباط پریودنتال متصل است و هنگام جویدن غذا فشار و قدرت وارده بر ماده غذایی را کنترل می کند.

استخوان فک: استخوان فک از استخوانی به نام آلوئولار ساخته شده است و جنس بسیار محکمی دارد که ریشه را در خود جای داده است.

گردن در اجزای ریشه به قسمتی گفته می شود که در بین تاج و ریشه قرار گرفته است.

تاج دندان

تاج دندان به قسمتی از دندان گفته می شود که در ظاهر، ما آن را می بینیم و از لثه ها خارج است و از همان لفظ دندان برای آن استفاده می کنیم. تاج دندان خود از قسمت های مختلفی تشکیل شده است:

تاج تشریحی شامل: این قسمت همان بخشی است که از آن با نام دندان یاد می کنیم و ظاهر آن مشخص است. وظیفه اصلی این قسمت خرد کردن مواد غذایی به قسمت های کوچک تر است و استحکام آن باعث شده در جویدن به مشکل بر نخوریم.

مینای دندان: مینای دندان در واقع یک روکش حفاظتی طبیعی دندان است که در مقابل باکتری ها و ضربات وارده از سوی ماده غذایی از دندان محافظت می کند. اگر به مینای دندان تان آسیبی وارد شده است. نگران نباشید. می توانید برای ترمیم و درمان آن به مستر ایمپلنت مراجعه کنید.

عاج دندان: قسمتی از آناتومی دندان است که در زیر مینای دندان قرار دارد و از دندان در مقابل گرما و سرما محافظت می کند.

تمامی این قسمت ها به صورت طبیعی و با ظاهر و ساختار بدن هر فرد ساخته شده است. در درجه اول نیاز است که برای حفظ این قسمت اساسی از بدن، از بروز هر خطری برای آنها پیشگیری کرد. 

بهترین پیشگیری از خرابی دندان استفاده از نخ دندان و مسواک به صورت روزانه دو مرتبه است. قدر دندان های طبیعی و سلامتی دهان خود را بدانید.

بیماری های شایع وارد بر دندان ها

برای حفاظت از دندان ها بهتر است در کنار آناتومی دندان با بیماری های شایع دندان نیز آشنا شوید.

ـ بیماری که با ایجاد حفره و سوراخ در دندان شروع می شود. این حفره ها و سوراخ ها در صورتی که درمان نشود به پالپ دندان می رسد و دندان را دچار آسیب های جدی می کند.

ـ بیماری پالپیت: این بیماری اغلب به خاطر ایجاد حفره در روی دندان ایجاد می شود و قسمتی از دندان شکسته می شود. در صورت عدم درمان منجر به آبسه و یا عفونت دندان می شود.

ـ بیماری پریودنتال: این بیماری به بیماری لثه نیز مشهور است. یک عفونت در لثه باعث این بیماری می شود. شل شدن و بد بو شدن دندان یکی از شایع ترین علائم این بیماری است.

ـ آبسه دندان: گاهی اوقات یک تورم شدید به اندازه یک غده روی لثه خود می بینید که همراه با درد است. این در حقیقت همان آبسه دندان است. آبسه دندان ناشی از عفونت باکتریایی در لثه است.

 در این صورت است که تورم صورت مشاهده می شود و اگر درمان به موقع انجام نشود. این عفونت به گوش ها و چشم ها و سینوس ها و مغز فرد گسترش پیدا کند و باعث سردردهای شدید شود.

برای جلوگیری از این اتفاقات و بیماری ها و اطلاع دقیق از سلامت دندان ها بهتر است هر چند وقت یکبار به بررسی و معاینه کامل دندان ها نزد پزشک متخصص ماهر و حرفه ای در مستر ایمپلنت مراجعه کنید. چرا که هزینه بعضی از خدمات مانند هزینه ایمپلنت دندان بسیار بالا است.

آبسه دندان در مستر ایمپلنت

مراقبت از دندان ها

آناتومی دندان به گونه ای است که می توانید هر غذایی را مصرف کنید. اما وقتی یک بار دچار مشکل شد، حتی با وجود درمان های به روز در سراسر دنیا دیگر نمی تواند کارایی ابتدایی خود را به دست آورد. برای همین بهتر است مراقبت از دندان های خود را یاد بگیرید.

ـ روزانه دو بار مسواک بزنید و هر بار از خمیر دندان معتبر و استاندارد استفاده کنید.

ـ استفاده از نخ دندان به صورت روزانه برای از بین بردن باکتری های بد، بین دندان ها حتما استفاده شود.

ـ تعویض مسواک به صورت هر سه ماه یکبار برای افراد توصیه می شود.

ـ مراجعه مرتب به صورت هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک متخصص برای بررسی و معاینه دندان ها و جلوگیری از آسیب دیدگی به دندان ها توصیه می شود.

ـ کاهش مصرف مواد قندی و نوشابه ها.

ـ ترک سیگار برای افزایش عمر دندان هایتان و سلامتی کلی بدن در طول زندگی.

آناتومی استخوان فک بالا

همه ی ما می دانیم که استخوان فک از مهم ترین اعضای دهان بوده و دهان نیز یکی از مهم ترین اعضای دستگاه گوارش است. سلامت دهان، دندان ها و فک نقش بسیار مهمی در سلامتی ما دارد چرا که برای خوردن و آشامیدن به آنها نیاز داریم. شناخت آناتومی استخوان فک بالا، برای حفظ سلامت دهان و دندان ها بسیار مهم است.

در صورتی که قصد ایمپلنت‌ دندان را دارید نیز به شما توصیه می کنیم که با آناتومی استخوان فک بالا و لثه ها آشنایی کافی داشته باشید. همانطور که می دانید فک بالا برخلاف فک پایین، ثابت است و متحرک نیست.

بخش بزرگتر استخوان بندی قسمت میانی صورت را دو استخوان نامنظم تشکیل می دهند که به آن ها فک بالا گفته می شود. قسمت کامل در دهان در واقع سطح زیرین فک بالا است. استخوان فک نقش بسیار مهمی در حفره ی اشکی، ساختار کام و کف حفره ی چشم دارد.

آشنایی بیشتر با آناتومی استخوان فک بالا نیازمند مطالعه ی تخصصی و گسترده است که در صورت علاقه مند بودن شما عزیزان می توانید کتاب های تخصصی در این زمینه را تهیه نموده و مطالعه کنید. همچنین می توانید با متخصصان این زمینه گفت و گو داشته باشید.

آناتومی لثه

بافت نرم و صورتی رنگ در دهان انسان که مسوولیت نگهداری و حفظ ریشه ی دندان ها و استخوان فک را بر عهده دارد، لثه است که به آن ژینژیوا هم در اصطلاحات علمی می گویند. آناتومی لثه را هر چقدر که بهتر بشناسید، به اهمیت مراقبت از آن بیشتر پی می برید.

همانطور که می دانید دندان ها و فک در روند جویدن و خرد کردن مواد غذایی مهم ترین نقش را ایفا می کنند. از آنجایی که لثه ها ریشه های دندان را تا کنار گردن دندان می پوشانند و همچنین در حفظ استخوان فک نقش اساسی دارند، بنابراین لثه نیز جزو مهم دهان محسوب می شود.

مراقبت صحیح از لثه ها بسیار مهم است، خصوصا در زمانی که دندان ها آسیب دیده اند و قصد ایمپلنت یا ترمیم آن ها را دارید، لازم است حتما به یک متخصص ماهر مراجعه کنید که حین انجام ایمپلنت‌ و یا ترمیم دندان ها، آسیب جدی به لثه های شما وارد نشود.

در صورتی که قصد دارید با آناتومی لثه بیشتر آشنا شوید می توانید کتاب های پزشکی که در مورد آناتومی دهان و فک هستند را مطالعه نمایید و یا اینکه با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید و سوالات خود را از ایشان بپرسید.

سمنتوم دندان

سمنتوم دندان یک بافت همبند است که روی ریشه ی دندان وجود دارد و حاوی کلسیم و مواد معدنی است. وظیفه ی اصلی سمنتوم در واقع کمک به حفظ استحکام دندان است و این کار را از طریق اتصال به فیبر های محافظ دندان در  استخوان فک انجام می دهد.

سمنتوم دندان را می توان شبیه به استخوان دانست که رنگی زرد بسیار ملایم و مات دارد، اما در آن عصب یا خون وجود ندارد. بهتر است بدانید سمنتوم دندان که بر روی ریشه ی دندان انسان ها وجود دارد، همراه با دندان حرکت می کند.

همانطور که می دانید با بالا رفتن سن انسان هر چیزی در بدن تغییر می کند و سمنتوم نیز به همین منوال در طول زمان ممکن است با از بین رفتن مینای دندان دچار ساییدگی شده و از بین برود. وظیفه ی سمنتوم حفظ ریشه ی دندان است و همچنین نقش بسیار مهمی در ترمیم دندان ها دارد.

بنابراین داشتن اطلاعات کافی در مورد سمنتوم دندان هنگام انجام ایمپلنت یا ترمیم دندان ها بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با شماره های درج شده در پایین صفحه تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

ایمپلنت چینی در صادقیه

با عرض ادب و درود، من برای شما یک مقاله دوستانه در مورد مرکز ایمپلنت چینی در صادقیه تهیه کرده‌ام. با مستر ایمپلنت همراه باشید .

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید