آخرین مقالات

ایمپلنت سوئیسی در صادقیه

ایمپلنت سوئیسی در صادقیه ، سلام دوست عزیز، در این مقاله قصد داریم به معرفی مرکز ایمپلنت سوئیسی در صادقیه، قیمت ایمپلنت سوئیسی در صادقیه، مزایای

ادامه مطلب »

ایمپلنت فوری در صادقیه

ایمپلنت فوری در صادقیه ، سلام دوستان! امروز می‌خواهم درباره‌ی یک موضوع جالب و مفید بحث کنم، یعنی ایمپلنت فوری در صادقیه. این مقاله به دنبال

ادامه مطلب »

ایمپلنت کره ای در صادقیه

ایمپلنت کره‌ای در صادقیه ، یک پنجره به بهترین روش‌های ایمپلنت دندان . سلام به دوستان عزیز. امروز می‌خواهیم درمورد مرکز ایمپلنت کره‌ای در صادقیه صحبت کنیم.

ادامه مطلب »

ایمپلنت قسطی در صادقیه

مرکز ایمپلنت قسطی در صادقیه ، دوست عزیز، ایمپلنت قسطی یکی از روش های مدرن و موثر برای جایگزینی دندان های گم شده است. در صادقیه، مرکز

ادامه مطلب »

اوردنچر چیست؟

اوردنچر

اوردنچر

اوردنچر چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم با جزئیات کامل، به این سوال پاسخ دهیم، که اوردنچر چیست و بیمارانی که به دندان پزشکی مراجعه می‌کنند، معمولا با واژه‌هایی آشنا می‌شوند که تا به حال چیزی در مورد آنها نشنیده‌اند. پس نیاز است تا قبل از مراجعه به دندان پزشکی، یک دید کلی نسبت به خدمتی که قرار است پزشک معالج ارائه دهد، پیدا کنند.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند، شکستن دندان یا پوسیدگی آن است که در نهایت منجر به از دست دادن دندان می‌شود. ممکن است افراد، تعدادی از دندان‌های خود یا کل آنها را به این واسطه از دست بدهند.

در گذشته تنها راه‌حلی که برای این دسته از افراد پیشنهاد می‌شد، استفاده از دندان مصنوعی بود که خود دندان‌های مصنوعی مشکلات بسیاری را برای بیمار به همراه داشتند. 

اما امروزه به لطف علم و تکنولوژی روش‌های جدیدی همچون ایمپلنت و اوردنچر این امکان را فراهم آورده‌اند تا افرادی که دندان های خود را از دست داده‌اند، بتوانند از پروتز دندانی به شیوه‌ای جدید استفاده کنند. همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از این موضوع آشنا شوید.

رزرو وقت مشاوره و معاینه رایگان

برای ویزیت و معاینه رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان شماره تماس خود را بگذارید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

اوردنچر بر پایه ایمپلنت چیست؟

یکی از روش‌های نوینی که توانسته در طی چندین سال گذشته رشد خوبی در عرصه دندان پزشکی داشته باشد، کاشت دندان به روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت و کاشت دندان ایمپلنتی است. به‌طوری که امروزه اکثر افراد به جای استفاده از هر روش دیگری، ترجیح می‌دهند که با صرف هزینه بیشتر، از این روش‌های مطمئن و موثر استفاده کنند.

ایمپلنت روشی است که در آن از پایه‌هایی از جنس تیتانیوم استفاده می‌شود؛ این پایه‌ها در واقع نقشه ریشه از دست رفته دندان را ایفا می‌کنند که در طی پروسه‌ای، این پایه‌ها توسط جراح در استخوان فک بالا یا پایین کاشته می‌شوند.

اما نکته مهم اینجاست که از ایمپلنت زمانی استفاده می‌شود که فرد یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد که تفاوت آن با اوردنچر در همین موضوع است. چرا که اوردنچر روشی است که در آن دست دندان مصنوعی بر روی پایه های ایمپلنتی قرار می‌گیرد؛ آن هم زمانی که بیمار کل دندان‌های خود یا اکثر آنها را از دست داده باشد.

دندان‌های مصنوعی در مجموع به دو دسته، دندان مصنوعی ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. که معمولا به دندان‌های مصنوعی، پروتز دندان گفته می‌شود.

پروتز ثابت دندان که شامل روکش و بریج دندان می‌شود، مناسب افرادی است که می‌خواهند دندان شکسته خود را روکش کنند یا جای خالی چند دندان را با بریج پر کنند.

اما پروتز متحرک، همان دست دندان مصنوعی است که امروزه به کمک اوردنچر، بر پایه ایمپلنت قرار داده می‌شود تا فرد بیمار علاوه بر زیبایی، راحتی و رضایت بیشتری را در هنگام استفاده از آن تجربه کند.

چرا اوردنچر بر پایه ایمپلنت؟

فکر می‌کنم که تا حدودی با اوردنچر آشنا شده باشید، اما برای اینکه به کاربردهای آن بیشتر پی ببرید، کمی بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم. معمولا هر قابلیت و امکان جدیدی که خلق می‌شود، ابداع و خلق آن در جهت رفع یک مشکل و فراهم آوردن راحتی بیشتر بوده است.

دندان‌های مصنوعی متحرک سنتی، آزاردهنده‌ترین چیزی بودند که بیماران ناچار بودند جای خالی دندان‌های‌شان را با آنها پر کنند. اما چرا آزار دهنده بودند؟

این نوع دندان‌های مصنوعی به این علت آزار دهنده بودند که در حین غذا خوردن و حتی صحبت کردن، لق می‌شدند و از جای خود بیرون می‌آمدند.

لق بودن دست دندان مصنوعی برای هیچکس خوشایند نبود و حتی بسیاری از افراد حاضر بودند، جای خالی دندان‌های‌شان را تحمل کنند، تا اینکه از دندان‌هایی استفاده کنند که دائما در حال تکان خوردن هستند.

اما خوشبختانه امروزه هیچ مشکلی نیست که قابل حل نباشد. اوردنچر روشی است که دندان پزشکان توانستند به راحتی مشکل لق بودن دست دندان مصنوعی را به کمک آن حل کنند.

در واقع در اوردنچر از همان دندان مصنوعی متحرک استفاده می‌شود، با این تفاوت که دندان‌ها بر روی پایه‌های ایمپلنتی قرار می‌گیرند. دندان پزشک در این روش 2 تا 6 پایه ایمپلنت را در فک قرار می‌دهد تا با قرار دادن دندان‌ها روی آنها، بتوان دندان‌های متحرک را در هنگام حرف زدن یا صحبت کردن، ثابت نگه داشت.

مزایای اوردنچر

یکی از مزایای این روش این است که می‌توانید در هر زمانی، دندان‌ها را از دهان خارج کنید و به فک، استخوان‌ها و مفاصل آن استراحت دهید. در این روش ممکن است فک کمی تحت فشار باشد، پس بهتر است حتما در طول روز یک بار، ترجیحا شب، دندان‌ها را از دهان خود خارج کنید.

در این روش رعایت کردن بهداشت دهان و دندان به راحتی امکان پذیر است.

در روش اوردنچر، غذای کمتری، در اطراف پروتز جمع می‌شود. این در حالی است که دندان‌های متحرک اجازه‌ی بیشتری به جمع شدن غذا در اطراف پروتز دندانی می‌دادند. همین مسئله در پروتزهای سنتی، علاوه بر دشوار کردن بهداشت دهان و دندان، می‌توانست، احساس بسیار بدی را به شخص بدهد.

استخوان قسمت‌هایی از فک که دندان ندارد، به مرور تحلیل می‌رود، اما زمانی که از روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت استفاده کنید، از تحلیل رفتگی استخوان فک جلوگیری می‌شود و به لثه فشار کم‌تری وارد می‌شود.

مقاله مرتبط: پرسلین ونیر و انواع جنس دندان

معایب اوردنچر

برای اوردنچر چندان معایبی نمی‌توان ذکر کرد. اما از مهم‌ترین معایب آن این است که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا ترمیم شود، به همین خاطر نیاز است 6 ماه یا یک سال اول تحت نظر دندان پزشک باشید، تا در صورت به وجود آمدن مشکل برای ایمپلنت‌ها، به سرعت رفع شود.

به دلیل مصنوعی بودن دندان‌ها، اگر از آنها به‌خوبی مراقبت نکنید، پس از مدتی ممکن است شاهد آسیب دیدن آنها باشید، که در این صورت ناچار خواهید بود که آنها را تعویض یا تعمیر کنید.

و در آخر...

پوسیدگی، شکستگی و عفونت دندان از مشکلات رایجی هستند که خیال تمام شدن ندارند؛ بی شک همه ما در طول عمرمان برای یک بار هم که شده با این مشکلات روبرو می‌شویم. 

اما در چنین شرایطی بهتر است حواسمان را جمع و به طور ویژه از دندان‌های‌مان مراقبت کنیم تا در نتیجه ناچار به پرداخت هزینه‌های هنگفت دندان‌پزشکی نشویم.

اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در حال حاضر می‌خواهید به دندان پزشکی مراجعه کنید، در قدم اول به دنبال بهترین متخصص ایمپلنت بگردید و بعد به هزینه‌ ایمپلنت دندان فکر کنید.

همچنین اگر به فکر پروتز دندان هستید بدانید که هزینه پروتز ثابت با پروتز متحرک متفاوت است و اگر بخواهید پروتز متحرک بر پایه ایمپلنت یا همان اوردنچر برای شما انجام شود، قطعا هزینه‌ها سیر صعودی خواهد داشت و در مجموع برای درمان مشکلات دندان نمی‌توان قیمت ثابتی در نظر گرفت.

 چرا که بخشی از آن به میزان تخصص دندان پزشک بر می‌گردد و بخشی دیگر به شرایط بیمار بستگی دارد. با این حال اگر شما به بهترین مرکز ایمپلنت در غرب تهران یعنی مستر ایمپلنت مراجعه نمایید هزینه شما بسیار اندک خواهد بود.

مقاله مرتبط: ایمپلنت اقساطی دندان

هزینه اوردنچر فک بالا

هزینه اوردنچر فک بالا تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد که یکی از آنها انتظارات بیمار است. روش اوردنچر و وقتی که دندان پزشک برای انجام اوردنچر صرف می کند، در قیمت اوردنچر فک بالا تأثیر دارد.

از طرف دیگر، در هر منطقه مکانی قیمت ها متفاوت است. برای مثال در شهرهای بزرگ قیمت خدمات دندانپزشکی بیشتر از شهرهای کوچک یا شهرستان ها است. تجربه و مهارت دندانپزشکی که انتخاب می کنید نیز در هزینه ها تأثیر زیادی دارد.

از دیگر عوامل تأثیرگذار در هزینه اوردنچر فک بالا، تهیه عکس یا  اسکن وضعیت فک بالا است‌. خدماتی که متخصص قبل از انجام عمل اوردنچر انجام می دهد و همچنین مراقبت های بعد از اوردنچر نیز در هزینه تمام شده نقش دارند. حتما قبل از انجام عمل اوردنچر با متخصص مشورت کنید تا وضعیت دندان ها و دهان را بررسی کند. در صورت وجود عفونت دکتر دارو تجویز می کند و بعد از رفع عفونت، اوردنچر فک بالا را انجام می دهد.

اگر می خواهید اوردنچر فک بالا انجام دهید و به دنبال بهترین کلینیک در تهران هستید، ما کلینیک مستر ایمپلنت را به شما پیشنهاد می کنیم. قیمت های این کلینیک بسیار مناسب هستند.

مراحل اوردنچر

روش‌ های مختلفی برای استفاده از ایمپلنت دندانی وجود دارند، که این روش‌ ها عبارتند از:

– استفاده از ایمپلنت در لثه

– استفاده از ایمپلنت و اوردنچر

– استفاده از ایمپلنت و لثه

در اینجا می‌ خواهیم مراحل اوردنچر بر پایه لثه را ذکر کنیم:

یکی از روش‌ های آسان استفاده از ایمپلنت، روش اوردنچر بر پایه لثه است. در این روش، ترمیم دندان به سرعت انجام می گیرد، زیرا هیچ واسطه ‌ای برای پروتز دندانی و لثه در نظر گرفته نمی ‌شود.

 به جای آن، پروتز‌ها مستقیماً بر روی لثه قرار می‌ گیرند. این روش به شدت شبیه به دندان ‌های مصنوعی است، با این تفاوت که پروتز‌ها از طریق اوردنچر در لثه قرار می‌ گیرند و به فک متصل می‌ شوند.

این روش برای افرادی مناسب است که لثه‌ هایشان در شرایط مناسبی قرار دارد و تا به حال با مشکل تحلیل رفتن لثه روبه ‌رو نشده ‌اند. مدت زمان انجام مراحل اوردنچر بر پایه لثه به زمان ساخت پروتز‌های دندانی وابسته است و با آماده‌ شدن آنها، مراحل به سرعت برای بیمار انجام می‌ شود.

بعد از انجام مراحل ذکر شده، پروتز‌های دندانی ثابت با توجه به شکل و رنگ دندان‌های بیمار ساخته شده، بر روی پایه‌های ایمپلنت و اوردنچر قرار می ‌گیرند و مراحل ترمیم دندان به پایان می ‌رسد.

بیشتر بخوانید: قیمت ایمپلنت فوری

مشکلات اوردنچر

بعد از انجام اوردنچر (کاشت ایمپلنت دندانی)، ممکن است برخی از مشکلات و عوارض زیر به وجود آید:

-تورم و درد: پس از عمل جراحی اوردنچر، تورم و درد در منطقه دهان ممکن است به وجود آید. این علائم معمولاً به مرور زمان کاهش پیدا می کنند.

-خونریزی: خونریزی معمولی پس از عمل جراحی اوردنچر اتفاق می ‌افتد. دندانپزشک به شما راهنمایی ‌ها و توصیه‌های لازم برای کنترل و مدیریت خونریزی خواهد داد.

-عفونت: احتمال عفونت در منطقه جراحی وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و پیروی از دستورات پزشک می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

-حساس شدن لثه: لثه ممکن است به مدت معدودی حساسیت نشان دهد. این حساسیت معمولاً بهبود می‌یابد، اما به مدت کوتاهی ممکن است ایجاد ناراحتی کند.

-تحلیل استخوان: در برخی موارد، استخوان اطراف ایمپلنت ممکن است تحلیل شود یا کمی کاهش یابد. این امر ممکن است باعث کاهش ثبات ایمپلنت شود.

-ترک‌ها و شکستگی‌ها: در صورتی که ایمپلنت و پروتز‌ها صحیح نصب نشوند یا تنظیمات مناسبی انجام نشود، در محل نصب ایمپلنت ترک‌ و شکستگی‌ اتفاق می افتد.

-درد در اطراف ایمپلنت: در برخی موارد، ممکن است در اطراف ایمپلنت و پروتز‌ها درد یا ناراحتی احساس کنید. این مشکل معمولاً با تنظیم مناسب و تجدید نظر در درمان قابل رفع است.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی را در زمینه اوردنچر چیست کسب کرده باشید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

لطفا امتیاز دهید