آخرین مقالات

ایمپلنت دندان آسیاب

  ایمپلنت دندان آسیاب | مراحل + مزایا و مراقبت ایمپلنت دندان اسیاب، یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی در دندان‌ پزشکی است که به وسیله آن،

ادامه مطلب »

ایمپلنت فک پایین

ایمپلنت فک پایین ،  راهنمای جامعی برای سلامت دهان و دندان . در این مقاله، قصد داریم به شما اطلاعاتی جامع در مورد ایمپلنت فک پایین

ادامه مطلب »

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو ، سلام به دوستان عزیز، امروز، می‌خواهم درباره ایمپلنت دندان جلو صحبت کنم. ایمپلنت دندان جلو یکی از راه‌حل‌هایی است که در صورت از

ادامه مطلب »

ایمپلنت دندان کودکان

ایمپلنت دندان کودکان : راهکاری مدرن برای بهبود جهان لبخند کودکان . دوست عزیز! اگر به دنبال راهکاری موثر برای بهبود جهان لبخند کودکان خود هستید، ایمپلنت

ادامه مطلب »
تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی چیست؟

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی چیست؟

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی چیست؟

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی چیست؟

دکور یا ظاهر دندان ها با کمک یک تخصص و روش هایی، قابل ترمیم و تغییر شکل هستند. ارتودنسی سرامیکی و فلزی در دندانپزشکی، تغییر دکوراسیون دندان است. اگر دندان ها به طور نامرتب یا در اندازه های ناموزن در استخوان فک قرار گرفته باشند؛ می توان با استفاده از این روش آنها را اصلاح و زیبا کرد.

ارتودنسی سرامیکی و فلزی از انواع ارتودنسی هستند که بسته به جنس آنها متفاوت اند. از ارتودنسی می توان در درمان و اصلاح خط لبخند کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده کرد. وقتی یک سری دندان روی هم قرار بگیرند و فضای شلوغی را در دهان ایجاد کنند، فقط ظاهر نازیبایی آنها نیست که زننده است. 

بلکه مضراتی بر سلامت دهان و عمر دندان هایتان دارد. بنابراین باید تصمیمی برای اصلاح این دندان های نامرتب و کج و معوج کنید. برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی دندان در ایران به مستر ایمپلنت مراجعه کنید که منجر به زیبایی دندان هایتان میشود.

در این مقاله به بررسی تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی پرداخته می شود.

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی چیست
ارتودنسی

میخوام بیشتر بدونم: آشنایی با آناتومی دندان

ارتودنسی سرامیکی و فلزی

بعد از اینکه دکتر سوابق شما را بررسی کرد و ارتودنسی را برای اصلاح دندان هایتان پیشنهاد کرد، می توانید برای انتخاب نوع ارتودنسی سرامیک و فلزی اقدام کنید. ارتودندسی سرامیکی به ارتودنسی ای گفته می شود که از براکت های سرامیکی یا کامپوزیتی در آن استفاده می شود.

 این نوع ارتودنسی به دلیل هم رنگ بودن با دندان، از فاصله های دور حتی قابل شناسایی نیستند. پس اگر برایتان مهم است که ارتودنسی شما قابل دیدن نباشد از این نوع استفاده کنید.

اما ارتودنسی فلزی به ارتودنسی گفته می شود که از سیم ها و براکت های فلزی یا فولاد ضد زنگ در آن استفاده میشود. این نوع ارتودنسی به دلیل جنس فلزی بودن از استحکام بیشتری برخوردار است. 

اما به شدت در دهان قابل تشخیص است، امروزه براکت های فلزی نسبت به قبل کوچک تر شده است. ارتودنسی فلزی در دو نوع: خود تنظیم و ارتودنسی فلزی با کش های رنگی وجود دارد.

طول درمان در ارتودنسی فلزی یک تا سه سال است و روی دندان نصب می شوند که با فشار های متوالی در جای خود قرار بگیرند. برای اطلاع از آخرین قیمت ارتودنسی دندان در ایران به سایت یا مرکز مستر ایمپلنت مراجعه کنید.

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی

نقطه اشتراک ارتودنسی سرامیکی و فلزی ایجاد نظم در دندان ها است. اما از طرفی تفاوت هایی بین این دو نوع ارتودنسی وجود دارد. در این قسمت به ارائه تفاوت های ارتودنسی سرامیکی و فلزی پرداخته می شود.

تفاوت ارتودنسی سرامیکی و فلزی

ـ ایجاد لکه روی دندان ها

ارتودنسی فلزی (استنلس استیل) به دلیل اینکه از آلیاژهای فلزی استفاده می شود باعث لک روی دندان ها می شود. اما در ارتودنسی سرامیکی این گونه نیست و باعث لک روی دندان ها نمی شود.

ـ زیبایی دندان ها

استفاده از ارتودنسی از زمان های گذشته تا کنون بین کودکان و نوجوانان رواج داشته است. اما این روزها بزرگسالان ترجیح می دهند از نوعی استفاده کنند که در دهان قابل تشخیص و نمای زیادی نداشته باشند. 

ارتودنسی سرامیکی به دلیل نوع ماده مصرفی در آن روی دندان ها قابل تشخیص نیست و هم رنگ دندان های طبیعی است.

ـ طول درمان ارتودنسی سرامیکی و فلزی

طول درمان ارتودنسی فلزی بین 1 تا سه سال است. اما در ارتودنسی سرامیکی بین 6 تا 24 ماه است. طول درمان ارتودنسی سرامیکی کمتر از ارتودنسی فلزی است. البته این زمان بنا به تشخیص پزشک متخصص در هر فرد متفاوت است.

 طولانی شدن زمان ارتودنسی برای افرادی که ارتودنسی نامرئی یا شفاف استفاده می کنند از نظر ظاهری مشکلی پیش نخواهد آورد.

ـ دوام و شکنندگی

براکت های ارتودنسی سرامیکی به دلیل جنسی که دارند شکننده تر از براکت های فلزی هستند. به همین دلیل اگر همیشه مشغول ورزش های سخت هستید، بهتراست از ارتودنسی فلزی استفاده کنید.

ـ قیمت ارتودنسی سرامیکی و فلزی

هزینه ارتودنسی سرامیکی نسبت به نوع فلزی بیشتر است؛ چرا که دندانپزشک در ارتودنسی سرامیکی زحمت بیشتری می کشد. همچنین نیاز است که فرد بیمار جلسات بیشتری را به مرکز دندانپزشکی مراجعه کند. در صورتی که می خواهید قیمت انواع خدمات مانند قیمت ایمپلنت دندان در تهران، قیمت ایمپلنت فوری و … مستر ایمپلنت تک تک این قیمت ها را ارائه داده است.

ـ عوارض جسمی در ارتودنسی سرامیکی و فلزی

در بعضی از افراد ممکن است پس از انجام ارتودنسی، حساسیت به آن ماده وجود داشته باشد. در ارتودنسی سرامیکی پس از انجام ارتودنسی ممکن است حساسیت هایی برای فرد در لثه ایجاد کند. 

چرا که ماده استفاده شده یعنی سرامیک باعث این حساسیت خواهد شد. در نمونه فلزی آن کمتر این مورد مشاهده شده است.

ـ تنوع رنگ براکت های ارتودنسی

تنوع رنگ در براکت های ارتودنسی در نوع سرامیکی آن بیشتر است. اما در فلزی تنوع وجود ندارد.

ـ استفاده ارتودنسی در سنین مختلف

معمولا برای کودکان از ارتودنسی فلزی استفاده می شود. چرا که کودکان در نگهداری و مراقبت از ارتودنسی سرامیکی ناتوان تر هستند. اما به راحتی می توان از براکت های سرامیکی برای نوجوانان و بزرگسالان استفاده کرد.

معمولا ارتودنسی سرامیکی برای رفع مشکلات جزئی تا متوسط دندان استفاده می شود. اما اگر مشکل جدی تر باشد و نیاز به اصلاح فک باشد از ارتودنسی فلزی با تأثیرگذاری بیشتر استفاده می شود.

 استفاده از هر کدام از آنها با تشخیص پزشک متخصص انجام می شود. می توانید با مراجعه به مستر ایمپلنت و مشورت با کارشناسان از قیمت ارتودنسی دندان در ایران آگاهی پیدا کنید.

ارتودنسی سرامیکی بهتر است یا فلزی؟

بیشتر افرادی که قصد استفاده از خدمات ارتودنسی را دارند، این سوال برایشان پیش می آید که ارتودنسی سرامیکی بهتر است یا فلزی؟ ارتودنسی سرامیکی و فلزی دارای ویژگی ‌ها و مزایای متفاوتی هستند. بنابر این ویژگی ها و مزایا باید ارتودنسی سرامیکی یا فلزی را برای بهبود وضعیت دندان های خود انتخاب کنید.

 سرامیک‌ ها رنگی شبیه به رنگ دندانها دارند و ظاهر طبیعی ‌تری به دندان‌ها می ‌بخشند. به دلیل رنگ و شفافیت بالاتر، سرامیک‌ها کمتر قابل رؤیت هستند و از نظر ظاهری جذاب ‌تر به نظر می ‌رسند. ارتودنسی های سرامیکی، قابلیت رنگ آمیزی دارند.

ارتودنسی فلزی ها مقاومت بالاتری دارند و از دوام بیشتری برخوردارند. همچنین، اندازه و فشار ارتودنسی فلزی به راحتی قابل تنظیم و تغییر است. معمولاً ارتودنسی فلزی از لحاظ قیمت، انتخاب مناسب ‌تری است. این نوع ارتودنسی به دلیل مقاومت فلز در برابر ضربات، کمتر دچار شکستگی می شود.

به طور کلی، انتخاب بین ارتودنسی سرامیکی و فلزی به ترجیحات شما در مورد ظاهر، مقاومت، قیمت و سایر عوامل بستگی دارد. متخصص ارتودنسی اطلاعات زیادی در خصوص ارتودنسی های فلزی و سرامیکی دارد؛ بنابراین بهتر می تواند به شما کمک کند.

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی عبارتند از:

مزایا:

-ظاهر طبیعی ‌تر: ارتودنسی سرامیکی به دلیل رنگ طبیعی که دارد، با دندان ها تناسب و همخوانی ایجاد می کند.

-جذابیت ظاهری: سرامیک‌ ها به دلیل شفافیت و رنگشان، جذابیت بیشتری در برابر ارتودنسی ‌های فلزی دارند. این نوع ارتودنسی برای زیباجویانی که به جذابیت اهمیت می دهند، یک انتخاب ایده آل است.

-کمترین اثرات جانبی: ارتودنسی سرامیکی اثرات جانبی کمتری روی لثه و بافت‌های دهانی دارند.

معایب:

-هزینه بیشتر: ارتودنسی سرامیکی به دلیل مواد با قیمت بالاتر، نسبت به ارتودنسی‌های فلزی گران تر است.

-حساسیت بیشتر: به دلیل خصوصیات مواد سرامیکی، ممکن است افراد حساسیت بیشتری در دهان خود تجربه کنند.

-خطر شکستگی: ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی‌های فلزی حساس ‌تر است. چنانچه ضربه ببیند، زود می شکند و در این صورت باید تعویض شود.

-تغییر رنگ: رنگ ارتودنسی سرامیکی ممکن است در طول مدت درمان، تغییر کند و نیاز به تعویض داشته باشد.

همچنین، نکته‌ ای که باید به آن توجه کنید این است که نوع ارتودنسی بر اساس نیازها و ترجیحات شما انتخاب می شود. بهتر است با متخصص ارتودنسی‌ مشورت کنید تا بتوانید بهترین ارتودنسی را انتخاب کنید.

ارتودنسی فلزی

بریس‌های فلزی معمولاً از موادی مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، آهن، مس و گاهی اوقات تیتانیوم ساخته می ‌شوند. انتخاب ماده ساخت بریس از ویژگی‌ های مورد نیاز برای کاربردهای مختلف و همچنین مقاومت در برابر شرایط محیطی و شکل‌ پذیری مورد انتظار برای انعطاف ‌پذیری تاثیر می‌ گذارد. بریس‌ های فلزی با استفاده از اصل مهر و موم میان دو قطعه فلزی کار می‌ کنند. این دو قطعه به طور محکم به یکدیگر متصل شده و از نقاط مختلف به وسیله پیچ ‌ها یا سپرها به همدیگر متصل شده اند. این عملکرد مهر و موم باعث ایجاد اتصالی محکم و بی‌ نفوذ بین قطعات شده است.

در بریس ‌های فلزی، مهر و موم ها به صورت مذاب یا نرم مثل واکس در نقاط اتصالی قرار می ‌گیرند. سپس دو قطعه فلزی به هم فشرده می ‌شوند تا مهر و موم مذاب را بین آن‌ها فشرده کنند. وقتی مهر و موم خنک می‌ شود، اتصالی محکم و چسبنده میان دو قطعه فلزی به وجود می ‌آید که مقاومت مکانیکی و تحمل بار را تضمین می ‌کند.

 اگر بریس‌های فلزی به درستی تمیز نشوند، می ‌توانند منجر به ایجاد مشکلات بهداشتی مانند عفونت دهان شوند. در نتیجه، مراقبت و نظافت مناسب از این تجهیزات بسیار مهم است.

قیمت ارتودنسی دندان در ایران

گاهی برای اطلاع دقیق از قیمت ها در کل کشور می خواهید تعرفه های دندانپزشکی را بدانید. برای همین باید با یک مرکز معتبر دندانپزشکی در ارتباط باشید یا اینکه با مراجعه به سایت های معتبر دندانپزشکی از این قیمت ها آگاه شوید.

 تمامی قیمت ها در هر نقطه دنیا بر اساس منطقه درمانی، سوابق پزشکی، تخصص و مهارت دندانپزشک، برند و ماده مصرفی و تعداد واحد های دندانی تخمین قیمت می زنند.

اگر از مراکز غیر معتبر با تعرفه های غیر واقعی آشنا شدید. بدانید که مشکلی وجود دارد. استفاده از مواد نامرغوب در دندانپزشکی یا ماده بیهوشی باعث ایجاد خطرات جدی و عفونت دهان و دندان در افراد می شود. پس حتما برای انجام درمان های دندانپزشکی به مراکز معتبر مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

آخرین مطالب وبلاگ

ایمپلنت دندان اسیاب
مقالات
mehdi mrmj

ایمپلنت دندان آسیاب

  ایمپلنت دندان آسیاب | مراحل + مزایا و مراقبت ایمپلنت دندان اسیاب، یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی در دندان‌ پزشکی است که به وسیله آن،

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید