آخرین مقالات

ایمپلنت دندان آسیاب

  ایمپلنت دندان آسیاب | مراحل + مزایا و مراقبت ایمپلنت دندان اسیاب، یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی در دندان‌ پزشکی است که به وسیله آن،

ادامه مطلب »

ایمپلنت فک پایین

ایمپلنت فک پایین ،  راهنمای جامعی برای سلامت دهان و دندان . در این مقاله، قصد داریم به شما اطلاعاتی جامع در مورد ایمپلنت فک پایین

ادامه مطلب »

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو ، سلام به دوستان عزیز، امروز، می‌خواهم درباره ایمپلنت دندان جلو صحبت کنم. ایمپلنت دندان جلو یکی از راه‌حل‌هایی است که در صورت از

ادامه مطلب »

ایمپلنت دندان کودکان

ایمپلنت دندان کودکان : راهکاری مدرن برای بهبود جهان لبخند کودکان . دوست عزیز! اگر به دنبال راهکاری موثر برای بهبود جهان لبخند کودکان خود هستید، ایمپلنت

ادامه مطلب »

فرق پروتز با ایمپلنت و انتخاب روش درمانی مناسب

مزایای روش کاشت دندان بدون ایمپلنت بریج

آشنایی با فرق پروتز و ایمپلنت باعث می شود تا یک روش درست را برای انجام درمان دندان های از دست رفته تان انتخاب کنید تا دچار سردرگمی نشوید. چرا که هزینه های درمان دندانپزشکی قابل توجه است و باید قدرت ریسک پایین بیاید.

وقتی برای اولین بار یا چندمین بار یکی از دندان هایتان را از دست می دهید؛ با ناراحتی دنبال راه چاره ای هستید که دندان خراب را ترمیم یا جای خالی دندان از دست رفته را پر کنید. چرا که دندان بیش از هر چیز دیگر زیبایی صورت شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

از طرفی این خرابی های مکرر سلامتی دهان و دندان شما را به خطر می اندازد. برای دریافت مشاوره قبل از اقدام به استفاده از روش های مختلف ایمپلنت یا پروتز از مستر ایمپلنت کمک بگیرید. پروتز و ایمپلنت دو روش جایگذاری دندان های از بین رفته است. در این مقاله درباره فرق پروتز با ایملپنت و قیمت پروتز دندان صحبت می کنیم.

رزرو وقت مشاوره و معاینه رایگان

برای ویزیت و معاینه رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان شماره تماس خود را بگذارید.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تعریف ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین دندان‌های از دست رفته بوده و پایه ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده است که هیچ آسیبی به بافت دهان وارد نمی‌کند و با بدن شما سازگار است. دندانپزشک با استفاده از یک برش کوچک در دهان شما شکافی ایجاد می‌کند که ایمپلنت در درون استخوان فک قرار بگیرد.

نام این پایه فیکسچر است. مدتی طول می‌کشد تا فیکسچر با دهان شما جوش بخورد و پس از آن اباتمنت روی فیکسچر نصب می‌شود و بعد از مدتی نوبت به نصب روکش سرامیکی می‌رسد. این تاج سرامیکی متناسب با سلیقه شما و با هر رنگی که مدنظرتان است ساخته می‌شود.

این روکش‌ها کاملا شبیه دندان طبیعی خودتان است و اصلا در دهانتان احساس ناراحتی نمی‌کنید. شما می‌توانید به راحتی با آن‌ها غذا بخورید و صحبت کنید. درست برخلاف دندان مصنوعی.

دو نوع ایمپلنت اندوستال و ساب پریوستال وجود دارد که آندوستال از نوع رایج آن است و بسیاری از دندانپزشکان آن را انتخاب می‌کنند. البته ساب پریوستال برای افرادی مناسب است که ارتفاع زیادی تا استخوان فک آن‌ها وجود ندارد. 

ایمپلنت مزیت‌های بی‌شماری به همراه دارد به خصوص اگر دندان جلویی از دست رفته باشد، بهبود اعتماد به نفس را شامل می‌شود.

مقاله مرتبط: فرق پروتز با ایمپلنت

عمل ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

ایمپلنت دندان با یک جراحی در استخوان فک شما جای می‌گیرد. درست در محلی که به عنوان ریشه دندان در فک شما قرار دارد. با توجه به این‌که قرار است تیتانیوم موجود در ایمپلنت در فک شما جایگذاری شود، ایمپلنت‌ها نمی‌لغزند، صدا ایجاد نمی‌کنند و به استخوان فک شما هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند.

تیتانیوم به خوبی با بدن شما سازگاری پیدا می‌کند. به طور کلی ایمپلنت برای شما مناسب نیست در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید.

 • استخوان فکی داشته باشید که کامل نکرده باشد.
 • دارای تراکم استخوان محکم و قوی برای ایمپلنت نباشید.
 • بافت‌های لثه شما سالم نباشد.
 • بیماری خاصی دارید مانند دیابت یا ناراحتی قلبی
 • سیگار و الکل مصرف می‌کنید.
 • به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنید.
 • بافت لثه بیمار است.

مقاله مرتبط: ایمپلنت دندان با بیهوشی 

مزیت های ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بر خلاف سایر پروتزها می‌توانند تا آخر عمر برایتان باقی بمانند. البته در صورتی که به درستی از آن‌ها مراقبت کنید. برای پروتزهای مصنوعی یا همان دندان مصنوعی نیاز است که پس از مدتی استفاده آن‌ها را تعویض کنید، در صورتی که نیازی به تعویض ایمپلنت نیست و آن‌ها در دهانتان باقی می‌مانند.

مراقبت از ایمپلنت مانند دندان‌های طبیعی خودتان است در صورتی که برای پروتزهای مصنوعی باید آن‌ها را دهان خارج کرده و تمیز کنید. ایمپلنت‌ها با توجه به هزینه بالایی که دارند، در واقع یک سرمایه گذاری محسوب می‌شوند چرا که برای تعمیر و تعویض آن‌ها نیازی نیست اقداماتی انجام دهید.

بریج‌ها برای قرارگیری در فک، مستلزم حمایت دندان‌های مجاور هستند. در حالی که ایمپلنت به راحتی در استخوان فک شما فرو می‌رود.

تقاوت پروتز با ایمپلنت

پروتز یک دندان مصنوعی ثابت یا متحرک است که از جنس سرامیک، شیشه و فلز ساخته می شود. پروتزهای ثابت ممکن است به شکل تک واحد یا همان روکش دندان معروف باشد یا اینکه به صورت چند واحدی و از طریق روش پل ثابت و پایه کردن دندان های مجاور صورت می گیرد. در روش بریج یا پل ثابت معمولا یک تا چند دندان تحت پروتز دندان قرار می گیرند.

پروتزهای متحرک نیز شامل دو روش کامل یا ناکامل است. پروتز متحرک کامل، همان دندان مصنوعی معروف است که تمام دندان های از بین رفته را پوشش می دهد. پروتز ناکامل (پارسیل) شامل چند واحد دندان مصنوعی است که از طریق یک پایه پلاستیکی هم رنگ لثه، فضای خالی دندان را پر می کند.

اما ایمپلنت دندان شامل سه قسمت پایه ایمپلنت، اباتمنت و تاج دندان است. این روش در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از یک روش دائمی از آن یاد می شود.

 در این روش پایه ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است درون استخوان فک از طریق جراحی یا روش های دیگر جاگذاری می شود.

پس از ادغام پایه ایمپلنت با استخوان فک، اباتمنت روی پایه پیچ می شود. بعد از آن یک تاج مصنوعی دندان روی پایه ایمپلنت قرار می گیرد. از این روش حتی می توان برای ثابت نگه داشتن دندان های مصنوعی و یا یک دندان مصنوعی استفاده کرد.

ایمپلنت ها نیز انواع مختلفی دارند: اندوستیال و ساب پریوستیال. اندوستیال، ایمپلنتی است که در بافت استخوان قرار می گیرد. اما ساب پریوستیال ایمپلنتی است که روی بافت استخوان و زیر بافت لثه قرار می گیرد.

اگر یکی از مشهودترین دلایل فرق پروتز با ایملپنت را بخواهید مقایسه قیمت پروتز دندان و قیمت ایمپلنت دندان است. ایمپلنت یکی از پر هزینه ترین روش های درمانی در دندانپزشکی محسوب می شود.

تفاوت پروتز و ایمپلنت

فرق پروتز با ایمپلنت

تفاوت در هر کدام از این روش ها باعث نمی شود که تأثیر گذاری آنها بر هم امکان پذیر نباشد. مثلا ممکن است بنا به تشخیص پزشک متخصص دندان های مصنوعی به وسیله پایه ایمپلنت در لثه یا استخوان فک فیکس شود. یا اینکه پس از جاگذاری پایه ایمپلنت و اباتمنت، از دندان های روکش پروتزی استفاده شود.

اما تفاوت عمده این دو روش را در این قسمت بررسی می کنیم.

 • ماندگازی دندان های جایگذاری

وقتی پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار بگیرد، در حقیقت نتیجه این است که با استخوان فک ادغام می شود. برای این کار پایه ایمپلنت را از جنس تیتانیوم ساخته اند که بیشتر از مواد دیگر در جوش خوردن با استخوان نتایج مثبتی داشته است.

از طرفی استخوان ها یک قسمت محکم در بدن هستند و همین دو دلیل باعث می شود که ماندگاری ایمپلنت دندان بیش از روش پروتز دندانی باشد.

 • ثابت یا متحرک بودن

ثابت یا متحرک بودن دندان یکی دیگر از موارد فرق پروتز با ایمپلنت است. گاهی اینکه موقع حرف زدن صدای آزار دهنده ای از دهان فرد بیرون بیاید و آن صدای دندان های مصنوعی باشد؛ ممکن است غیر قابل تحمل باشد.

 پروتز های دندانی و دندان های مصنوعی کامل، حین حرف زدن یا غذا خوردن ممکن است جا به جا شوند و یا ایجاد صدا کنند. همین امر باعث می شود که تعداد زیادی از افراد از روش ایمپلنت استفاده کنند.

چرا که در این روش دندان مصنوعی روی اباتمنت فیکس شده و دیگر حرکتی نخواهد داشت.

 • فرق پروتز با ایمپلنت در طبیعی یا مصنوعی بودن

اگر به هر دلیلی علاقه ندارید که دیگران متوجه دندان های کاشته شده شما بشوند؛ پس استفاده از روش پروتز دندانی خیلی توصیه نمی شود. چرا که پروتزهای دندانی با اینکه سعی در طبیعی بودن شان شده است؛ اما باز هم نمی تواند در جایگاه ایمپلنت قرار بگیرد.

چرا که در ایمپلنت دندان از طبیعی ترین حالت ممکن استفاده می شود. امروزه با آمدن روش های ایمپلنت دیجیتال نیز شکل تاج دندان به شدت شبیه حالت دندان در گذشته بوده و این نکته مثبت ایمپلنت دندان است.

از طرفی می توان با دندانی که ایمپلنت شده است غذاهای مختلفی میل کرد اما در روش پروتز دندان ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

میخوام بیشتر بدونم: ایمپلنت سوئیسی اشترومن

دندان های کامل یا تک دندان

اگر فردی همه دندان هایش را از دست داده باشد بهتر است از روش پروتز دندانی و دندان مصنوعی استفاده کند. اگر قیمت پروتز دندانی و ایمپلنت نیز برایتان مهم است؛ پیشنهاد می کنیم از این روش استفاده کنید.

چرا که قیمت پروتز دندانی از ایمپلنت دندان بسیار کم تر است. همچنین اگر لثه و استخوان شما بنا به نظر پزشک مناسب ایمپلنت نباشد؛ نمی توانید از این روش استفاده نمایید.

چرا که باید استخوان فک یا لثه شما آن قدر قوی باشد که بتواند پایه ایمپلنت را در خود نگه دارد. در غیر این صورت ایمپلنت نتیجه عکس داشته و عفونت خواهد کرد.

 • تمیز کردن دندان های جای گذاری شده

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در آوردن و تمیز کردن دندان های مصنوعی اذیت تان می کند. پس به طور قطع از ایمپلنت استفاده کنید. چرا که در روش ایمپلنت نیازی نیست که دندان را بیرون بیاورید و متحرک نیستند. می توانید مثل همیشه دندان هایتان را مراقبت و مسواک کنید.

اما اگر از دندان مصنوعی متحرک استفاده می کنید، موظف هستید که آن را بیرون آورده و تمیز کنید.

قیمت ایمپلنت دندان
 • قیمت پروتز دندان

قیمت پروتز دندان از قیمت ایمپلنت بسیار کم تر است. بنابراین هر چقدر که هزینه درمان دندان تان را در نظر گرفته اید می توانید اقدام به استفاده از هر روشی برای جایگذاری دندان تان کنید.

 مستر ایمپلنت به شما در ارائه خدمات مناسب کمک می کند. می توانید هزینه بیشتری صرف کنید اما نتیجه بهتری را سالها تجربه کنید.

تمامی این موارد فرق پروتز با ایمپلنت است. در صورتی که به یک مرکز معتبر دندانپزشکی مراجعه کنید؛ شما را در امر انتخاب روش مناسب کمک می کند

. مستر ایمپلنت با ارائه خدمات دندانپزشکی و استفاده از متخصصین مجرب بیماران خود را در انتخاب روش های درمانی مناسب و سلامتی دندان ها یاری خواهد کرد.

انواع پروتز دندان

پروتزها انواع متحرک و غیرمتحرک دارند که ایمپلنت جز پروتزهای غیر متحرک و ثابت است. پروتزهای ثابت شامل پل مصنوعی، تاج دندان و ایمپلنت می‌شود.

بریج یا پل مصنوعی: زمانی به کار میرود که بیمار یک یا چند دندان از دست داده و این فاصله بین یک یا دو اباتمنت باشد. در این صورت دندان‌های کناری تیز شده و یک بریج کوچک ساخته و روی دندان مورد نظر نصب می‌شود.

روکش یا تاج دندانی: این روکش در دسته پروتز ثابت قرار می‌گیرد که روی ریشه دندان جایگذاری می‌شود و زیبایی خاصی به طرح لبخند می‌بخشد.

ایمپلنت: که شامل فیکسچر، اباتمنت و روکش سرامیکی است و در دهان ثابت می‌ماند.

پروتزهای متحرک: زمانی استفاده می‌شوند که قسمت زیادی از دندان از بین رود، از پروتزهای دستی یا همان متحرک استفاده می‌کنند. نبود امکانات مالی و نبود تراکم استخوان کافی در فک باعث می‌شود؛ دندانپزشکان از پروتز متحرک برای برخی بیماران استفاده کنند.

تفاوت پروتز ثابت و ایمپلنت

بر اساس تحقیقاتی که تا به حال انجام شده است بیشتر افراد تا سن ۷۷ سالگی دندان هایشان دوام می آورد اما همچنین بعضی از افراد هم هستند که قبل از سن ۷۷ سالگی دندان هایشان خراب می شود که ما برای هر دو دسته این افراد پیشنهاد هایی داریم.

چرا که مشکل دندان، مشکل رایج و مهمی است و نمی توان به راحتی با آن کنار آمد. پیشنهاد ما ایمپلنت و همچنین پروتز دندان است. اگر شما نیز می خواهید در مورد تفاوت پروتز ثابت و ایمپلنت بدانید، لطفاً با ما همراه باشید.

اولین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم، این است که هیچکدام از این دو مورد براش شما مشکلی پیش نخواهند آورد. اما در مورد تفاوت پروتز ثابت و ایمپلنت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

در روش ایمپلنت جاهای خالی دندان های شما را با دندانی که به لثه های شما پیچ می شود و غیر قابل حرکت است، پر می‌ کنند اما پروتز ثابت که به زبان ساده ی ما همان دندان مصنوعی نام دارد بر خلاف ایمپلنت‌ عمل می کند که به راحتی هم می ‌توان آن را از فک جدا نمود.

مهم ترین تفاوت پروتز ثابت و ایمپلنت این است که کارکرد ایمپلنت مانند دندان طبیعی است که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید، اما پروتز به این راحتی نیست.

دیگر تفاوت آنها در جنس شان است که جنس و کیفیت پروتز تقریبا کمی از ایمپلنت بالاتر است و این تفاوت مهمی است.

تفاوت بعدی در خصوص ایمپلنت‌ و پروتز ثابت در قیمت آنها است که از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی می توان گفت بیشتر افراد به این دلیل، سمت ایمپلنت و دیگر روش های مراقبت های دندانی نمی‌ روند و باید بدانید که قیمت ایمپلنت بالا تر است نسبت به پروتز.

و اما دیگر تفاوت پروتز ثابت و ایمپلنت این است که از لحاظ طبیعی بودن، ایمپلنت به شما حس طبیعی بودن بیشتری می دهد در مقایسه با پروتز.

بر اساس تحقیقاتی که تا به حال انجام شده است، در روش ایمپلنت آسیبی به دندان کناری وارد نمی شود و این یک موضوع و ویژگی بسیار مثبتی است که می تواند برتری ایمپلنت نسبت به پروتز دندانی را ثابت کند.

از نظر زیبایی لبخند های شما عزیزان باید قطعا به سمت روش ایمپلنت بروید، چرا که حس زیبا بودن و قشنگتر شدن ظاهر را به طور زیادی به شما منتقل می کند که این موضوع مهمی برای جلب رضایت شما عزیزان به مراقبت های دندانی که انجام داده اید است.

تفاوت پلاتین و پروتز

پیش از آنکه به بررسی تفاوت پلاتین و پروتز بپردازیم، حتماً اول سوالی که برای شما عزیزان پیش می آید این است که پلاتین چیست؟

بهتر است بدانید که پلاتین چیزی مانند نقره و طلا است، اما دارای ارزش بیشتری است که برای پیشگیری از مشکلات دندان استفاده می شود.

و اما حالا به تفاوت پلاتین و پروتز می پردازیم:

مهم ترین تفاوت پلاتین نسبت به پروتز این است که استفاده از پروتز به صورت قالب بندی دهان است اما پلاتین به این صورت نیست.

بحث کیفیت از مهم ترین مسئله در خصوص تفاوت پلاتین و پروتز است. بهتر است بدانید که کیفیت پلاتین بیشتر از پروتز است و این موردی است که توجه مخاطب را به سمت پلاتین جلب می کند.

جنس مواد پلاتین و پروتز هم همچنین متفاوت است.

دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت

قطعا دندان های طبیعی خیلی بهتر از هر چیز دیگری است برای همین ما به شما عزیزان پیشنهاد مراقبت های دندانی را می کنیم تا قبل از خراب شدن و یا از دست دادن آن ها. اما در صورتی که دندان های طبیعی خود را از دست داده باشید، بی شک می خواهید بدانید دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت.

هر چند بهتر است که تا می توانید از دندان های خود نگه داری کنید که کارتان به ایمپلنت دندان یا هر چیز دیگری نکشد. اما باید به شما بگوییم که بعد از خراب شدن دندان و اذیت شدن شما اولین یپشنهاد ما به شما ایمپلنت است که هزینه ی آن به نسبت کمی بالاتر است اما بی شک بعد از مدتی استفاده کردن، هیچ پشیمانی برای شما ایجاد نمی شود.

اما باز هم تاکید می کنیم که تا می توانید از دندان های خود مراقبت کنید که کارتان به این جاها نکشد، اما باز هم بسیاری از افراد در سن بسیار پایینی دندان های خود را از دست می دهند. بنابراین اگر چنان اتفاقی برای شما پیش آمد می توانید به ما در تیم حرفه ای مستر ایمپلنت‌، برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید که این روش بسیار به سود شما است.

 در واقع در پاسخ به سوال دندان ثابت بهتر است یا ایمپلنت؟ جواب ما به شما عزیزان ایمپلنت است البته در اکثر مواقع، گاهی اوقات نیز بسته به شرایط بیمار ممکن است روش های دیگر بهتر باشد.

در روش ایمپلنت‌ انگار از همان دندان های طبیعی خود استفاده می کنید پس نگرانی زیادی نداشته باشید و با خیالی آسوده اقدام به ایمپلنت کنید، چرا که تمامی افرادی که تا به حال از ایمپلنت استفاده کرده اند، رضایت بسیار زیادی داشته اند.

جمع بندی

در این مقاله به تفاوت پروتز و ایمپلنت پرداختیم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای جایگذاری دندان هایتان داشته باشید. دندانپزشکی مستر ایمپلنت به صورت رایگان می تواند به شما در انتخاب پروتز یا ایمپلنت کمک نماید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

 • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
  جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
  طبقه 4 واحد
 • 02144045596

 • 09302994400

 • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

ایمپلنت دندان اسیاب
مقالات
mehdi mrmj

ایمپلنت دندان آسیاب

  ایمپلنت دندان آسیاب | مراحل + مزایا و مراقبت ایمپلنت دندان اسیاب، یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی در دندان‌ پزشکی است که به وسیله آن،

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید