آخرین مقالات

آشنایی با روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

معرفی روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

 

درد دندان امانتان را بریده است؟ وقتی لبخند می زنید ظاهر خوبی برایتان به وجود نمی آید؟ دهانتان از شدت عفونت بوی بدی می دهد؟ اینها همه نشانه خرابی و از بین رفتن دندان و حتی لثه است.  شاید بتوانید به روش کاشت دندان بدون ایمپلنت بقیه دندان هایتان را از خرابی نجات دهید. در این مقاله درباره کاشت دندان بدون ایمپلنت مطالبی ارائه می شود.

رزرو وقت مشاوره و معاینه رایگان

برای ویزیت و معاینه رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان شماره تماس خود را بگذارید.

روش جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت

امروزه ایمپلنت یک راه بسیار مطمئن برای کاشت دندان و جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود. البته راه‌های جدیدی نیز برای افرادی که به دلایلی نمی‌توانند ایمپلنت را انتخاب کنند، بوجود آمده است. کاشت دندان بدون ایمپلنت یا همان بریج‌های دندانی زمانی استفاده می‌شود که شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت نباشید و شرایط مالی این اجازه را به شما نمی‌دهد تا ایمپلنت را انتخاب کنید.

در روش بریج، دندانپزشک متخصص ابتدا قالب مناسب را برای فضای خالی بین دندان‌ها می‌سازد. این قالب معمولا از جنس شیشه، سرامیک و یا از طلا ساخته می‌شود. برای روکش بریج باید دندان‌های مجاور کاملا سالم باشد.

به این صورت که با یک پل ثابت دو دندان کناری را به دندان وسط که خالی است می‌چسباند. برای تمیز کردن بریج‌ها نیازی به درآوردن آن‌ها نیست. نام دیگر بریج، پل ثابت است و در صورتی که دندانپزشک صلاح ببیند برای برخی بیماران استفاده می‌شود و یک جایگزین بسیار پرطرفدار برای ایمپلنت است.

رایج‌ترین بریجی که امروزه استفاده می‌شود، بریح سه تایی بوده که جنس آن سرامیکی است. ابتدا یک پایه در فک قرار گرفته و سه پروتز مصنوعی کنار هم قرار می‌گیرند.

کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت یکی از روش های جای گذاری دندان های مصنوعی است. در این روش نیازی به جراحی و ایجاد شکاف در لثه نیست.

همچنین مانند کاشت ایمپلنت نیاز به جای گذاری پایه در استخوان فک نیست. کاشت ایمپلنت بدون خونریزی و درد انجام می شود و با قرار دادن دندان مصنوعی یا روکش، عملیات کاشت دندان با موفقیت پایان می یابد. کاشت دندان بدون ایمپلنت در دو روش صورت می گیرد.

ـ کاشت دندان به وسیله پل ثابت

ـ کاشت دندان به روش دندان های مصنوعی

میخوام بیشتر بدونم: صفر تا صد مراحل ایمپلنت دندان

کاشت دندان به وسیله پل ثابت

کاشت دندان به وسیله پل ثابت

در این روش کاشت دندان به وسیله ایجاد یک پل بین دو دندان صورت می گیرد. به این روش نیز روش بریج گفته می شود. در صورتی از این روش استفاده می کنند که ایمپلنت برای سلامتی استخوان ها و یا لثه فرد ضرر و یا موارد ابتلا به سرطان داشته باشد.

این دندان های مصنوعی معمولا از جنس سرامیک، شیشه و فلز هستند و بنا به درخواست فرد از جنس طلا نیز ساخته می شوند.

در این روش معمولا با استفاده از سه دندان، فرآیند کاشت دندان انجام می شود. دندان وسط به عنوان یک پل عمل می کند. پس از قالب گیری دندان وسط در لابراتوار سراغ دندان های کناری می رویم.

دندانهای کناری را تراش داده و پس از آماده شدن دندان های مصنوعی آن را روی این دندان های تراش شده قرار می دهیم. سپس دندان مصنوعی در قسمت وسط که خالی است، قرار می گیرد.

استفاده از این روش چندین جلسه به طول می کشد. چرا که دندانپزشک باید علاوه بر اینکه دندان های کناری را آماده کند، به چسباندن دندان وسط نیز اقدام کند. دندانپزشک یک قالب از فضای خالی دندان تهیه کرده و برای ساخت دندان مصنوعی آن را به لابراتوار ارسال می کند.

به یاد داشته باشید که این دندان ها قابلیت جدا شدن از لثه را ندارند. به همین دلیل نیازی نیست نگران این باشید که موقع غذا خوردن از جای خود بیرون بیایند.

مزایای روش کاشت دندان بدون ایمپلنت بریج

میخوام بیشتر بدونم: سوالات متداول لمینت دندان

مزایای روش کاشت دندان بدون ایمپلنت بریج

در این روش از کاشت دندان بدون ایمپلنت، باید به بهترین های دندانپزشک در ایران مراجعه کنید. چرا که ساخت دندان به این روش حساسیت های خود را دارد. این روش مزیت هایی را برای فرد بیمار نیز به دنبال دارد:

ـ ماندگاری دندان به روش بریج

اگر از روش کاشت دندان به روش بریج یا پل ثابت استفاده کنید. پس یک روش ماندگار برای دندان های تان استفاده کرده اید. چرا که در این روش دندان حدود 10 سال یا بیشتر عمر می کند.

ـ حفظ زیبایی ظاهری

ظاهر این دندان ها به شدت شبیه دندان های طبیعی فرد بیمار است. این دندان ها جای خالی در دهان شما را پر کرده و باعث زیبایی آن می شود. همچنین نیازی نیست برای تمیز کردن آنها را بردارید؛ چرا که ممکن است برای عده ای از افراد در آوردن دندان و تمیز کردن آن زیاد صحنه خوشایندی نباشد.

ـ سرعت عمل در روش بریج

طول درمان در روش بریج دو جلسه است ولی اگر بخواهید ایمپلنت انجام دهید به طور قطع باید تا 6 ماه منتظر تکمیل دوره درمان باشید. همچنین یکی دیگر از مزیت های این روش صرفه جویی در هزینه است. این روش خیلی کم هزینه تر از کاشت دندان به روش ایمپلنت است.

معایب روش بریج

معایب روش بریج

اگر نکات مثبت و مزیت های روش بریج یا کاشت بدون ایمپلنت و روش پل ثابت را کنار بگذارید. معایبی نیز برای این روش وجود دارد. البته مراجعه به یکی از بهترین دندانپزشک ایران نیز خالی از لطف نیست و می تواند این نقص ها را تا حدودی بکاهد.

ـ معمولا این روش به کسانی توصیه می شود که سه دندان در کنار هم را از دست داده اند. بنابراین ممکن است برای برخی مناسب نباشد.

ـ دندان های پایه باید از هر گونه پوسیدگی مصون باشند. چرا که باعث اتصال پل به یکدیگر می شوند.

ـ چسب اتصال دهنده دندان بریج ممکن است بعد از چند سال از بین برود و دچار مشکل شوید.

ـ درست است همه انتظارها از دندان های پایه است. اما اگر از دندان های پایه مراقبت نشود و بهداشت دهان و دندان رعایت نشود. ممکن است دندان های پایه از بین بروند.

روش دندان مصنوعی

انجام عمل جراحی به روش دندان مصنوعی بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک بیمار دارد. این روش را احتمالا هنگامی که پدربزرگ یا مادربزرگتان دندان هایش را در آورده و در آب گذاشته دیده اید.

نحوه ساخت دندان مصنوعی بسیار ساده است و یک دست دندان مصنوعی بر پایه پلاستیکی که همرنگ با لثه شماست در دهانتان می گذارند و این دندان ها قابل جابجایی هستد. با ابداع روش های جدید حتی می توان این دندان ها را بر پایه ایمپلنت در دهان ثابت کرد که به این روش اوردونچر می گویند. کاشت دندان به روش دندان مصنوعی انواع مختلفی دارند:
1. یک دست دندان کامل مصنوعی
2. دندان مصنوعی جزئی
3. دندان مصنوعی مکشی
4. دندان مصنوعی فلیپر
5. اوردنچر

کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون نیاز به ایمپلنت، یک روش جایگزینی برای دندان ‌های از دست رفته است. پر کردن جای خالی دندان افتاده امری ضروری است. عدم پر کردن آن می‌ تواند منجر به مشکلاتی مانند عفونت لثه ناشی از باقیمانده‌ های غذایی شود و یا حتی به تغییر ظاهر فرد منجر شود.

 حتی از نظر ساختاری، دندان‌های دیگر تمایل دارند به سوی دندان خالی حرکت کنند و این ممکن است شکل بقیه دندان‌ها را تغییر دهد. انجام کاشت دندان بدون نیاز به ایمپلنت، یکی از بهترین راه‌ حل‌ ها برای پر کردن جای خالی دندان افتاده است.

روش کاشت دندان بدون ایمپلنت با استفاده از تکنیک‌ های دقیق رادیوگرافی و فناوری ‌های رایانه‌ای انجام می ‌شود. تصاویر دقیق سه بعدی امکان ارزیابی دقیق ساختار استخوان فک را فراهم می ‌کنند و بهترین مکان برای کاشت دندان را مشخص می‌ کنند.

این روش به ویژه برای بیمارانی که تقریباً همه دندان‌های خود را از دست داده ‌اند و می ‌خواهند به سرعت دندان‌ های خود را جبران کنند مناسب است. همچنین برای افرادی که مشکلات انعقادی دارند، این روش بسیار مفید است؛ زیرا خونریزی در این روش به حداقل می ‌رسد یا حتی وجود ندارد.

کاشت دندان با چسب

علاوه بر پوشش ایمپلنت، پروتزهای متحرک که برای جایگزینی کل یا بخشی از دندان‌ها استفاده می‌ شوند، به دو شکل عمل می‌ کنند. در این روش، پروتز روی لثه قرار می‌ گیرد و اگر جهت جایگزینی برای تعدادی از دندان ‌های گم شده باشد، از دندان‌ های سالم به عنوان پایه‌ های ثابت استفاده می ‌شود.

 این نوع پروتز امکان اضافه کردن دندان جدید را نیز دارد. اما اگر جهت جایگزینی تمام دندان‌ ها باشد، به تکیه ‌گاه نیاز ندارد و بر روی فک قرار می ‌گیرد، می ‌توان از چسب برای ثابت کردن آن استفاده کرد.

یکی از مزیت ‌های کاشت دندان با چسب، هزینه کمتر آن نسبت به سایر روش‌هاست و سلامت دندان‌ های باقی ‌مانده را تضمین می‌ کند. این روش با طراحی مناسب، می ‌تواند به خوبی فضای خالی دهان را پر کرده و اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

کاشت دندان با چسب به منظور پر کردن فضای خالی بین دندان ‌ها، به طور گسترده‌ مورد استفاده قرار می ‌گیرد و افراد زیادی به دنبال انجام این فرآیند و جایگزین کردن دندان‌ های از بین رفته خود هستند. استفاده از چسب به تثبیت پروتز و پوشش هر چه بهتر دندان ها کمک می ‌کند.

روش جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت

یک روش نوین برای جایگزینی ایمپلنت در کاشت دندان، شامل تکنیک پل یا بریج (bridge) است. در واقع، بریج دندان یک روش نوین برای کاشت دندان بدون نیاز به ایمپلنت با استفاده از تکنولوژی جدید است. پل‌های دندان ثابت، از موادی مانند سرامیک، فلز و یا ترکیبی از فلز و سرامیک (PFM) ساخته می ‌شوند.

روش اجرای کاشت دندان بدون ایمپلنت در روش بریج، با توجه به نوع پل انتخابی و شرایط بیمار، متفاوت است. انواع مختلفی از پل‌های کلاسیک، پل‌های ماری لند و پل‌های رزینی وجود دارند که هر کدام با توجه به ویژگی‌های شخصی هر بیمار استفاده می‌ شوند.

در اصول روش بریج، دندان گم‌ شده به همراه دو دندان کناری (یکی در چپ و دیگری در راست)، با یک ست دندان مصنوعی جایگزین می‌ شوند. این روش به نام “بریج” شناخته می‌ شود به دلیل اینکه پل دندانی مصنوعی بر روی ناحیه نقص گذاشته می‌ شود. گاهی اوقات، روش بریج و روش ایمپلنت به‌ طور ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

اگر دندان‌های کناری دچار آسیب شده باشند و نتوانند پل را در موقعیت نگه دارند، دندان آسیب دیده ابتدا به شکل ایمپلنت جایگزین می‌شود. این روش به نام “بریج بر پایه ایمپلنت” شناخته می‌شود. عمر پل‌های دندانی بین ۵ تا ۱۵ سال (بسته به مواد و کیفیت آنها) متفاوت است.

مقاله مرتبط: بهترین مارک لمینت دندان

دندان ثابت بدون ایمپلنت

یکی از روش‌های کاشت دندان بدون نیاز به ایمپلنت، استفاده از روش پل ثابت می ‌باشد. در این روش کاشت دندان به صورت پل ثابت، معمولاً سه دندان در محل خالی قرار می ‌گیرند. دندان وسط به نوعی مشابه پل، دندان‌ های کناری را به هم متصل می ‌کند.

 این روش جایگزینی دندان بدون نیاز به ایمپلنت، معمولاً به مدت چند جلسه انجام می‌ شود و پس از آماده‌سازی دندان ‌های کناری، دندان ‌پزشک مشغول چسباندن دندان‌های پل می‌ شود.

در این روش، دندانپزشک با تهیه قالبی از دندان ‌ها برای فضای خالی، آن را به لابراتوار ارسال می‌ کند و سپس دندان‌ های مصنوعی با استفاده از موادی از قبیل فلز، سرامیک، شیشه یا ترکیب آنها ساخته و دندان‌ های پل را به آنها متصل می‌ کند. از مزایای این روش می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. دوام و پایداری طولانی دندان‌ ها: پل ‌های دندان ساختار دائمی دارند و به مدت حداقل ده سال یا بیشتر پایداری دارند.

۲. بهبود ظاهر: این روش منجر به بهبود ظاهر دندان‌ها و پر کردن فضاهای خالی می شود.

۳. درمان سریع: نصب پل یا بریج ثابت به عنوان یکی از روش‌های درمانی، در دو جلسه انجام می شود، در حالی که نصب ایمپلنت ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.

روش جایگزین ایمپلنت

روش ‌های جایگزین ایمپلنت برای کاشت دندان به شرح زیر هستند:

 1. پل (Bridge) یا بریج دندانی: در این روش، دندان مصنوعی به دندان‌ های کناری متصل می‌شود تا جایگزین دندان از بین رفته شود. این روش از طریق پره‌ های معمولی یا پره‌ های آدامز (با برهای متحرک) انجام می ‌شود.
 2. پروتز کامل (Dentures): در این روش، دندان‌ های مصنوعی به یک بسته که بر روی لثه قرار می ‌گیرد، متصل می ‌شوند. این نوع پروتز‌ها برای چند دندان از دست رفته استفاده می شوند.
 3. فلپ (Flippers): این نوع پروتز، پروتز موقتی و قابل جابجایی است که معمولاً برای زمانی که برای کاشت دندان دائمی آماده می ‌شوید، استفاده می ‌شود.
 4. محافظ دندان (Dental Flipper): معمولاً برای جلوی دندان‌ ها به کار می‌ رود و یک پروتز قابل جابجایی با سیم‌ های کوچک است که به دندان ‌های کناری متصل می‌ شود.
 5. پروتزهای بلند (Partial Dentures): این پروتزها برای جایگزینی چند دندان گم ‌شده بکار می‌ روند و به دندان ‌های باقی‌ مانده برای ثابت شدن اتکا می‌ کنند.
 6. پروتزهای ثابت (Fixed Dentures): در این روش، پروتزها با چسباندن به دندان‌ های باقی‌ مانده ثابت می ‌شوند، معمولاً با استفاده از پره‌ های آدامز یا کرون‌ ها (تاج ‌ها).

قیمت کاشت دندان بدون ایمپلنت

اگر دندانپزشک ایمپلنت معمولی را برای شما مناسب نمی داند یا شرایط مالیتان مانع از کاشت ایمپلنت معمولی می شود، می توانید از روش های کم هزینه تر مانند کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنید.

این روش بسیار مقرون به صرفه است و همچنین برای انجام این کار به تشخیص پزشک نیاز دارید. کلینیک های معتبر دندانپزشکی با استفاده از روش های مدرنی مانند اسکن و شبیه سازی دندان بیمار، می توانند مناسب ترین و ارزان ترین نوع کاشت را با توجه به استخوان فک و صورت شما انجام دهند.

در صورتی که به یک مرکز معتبر دندانپزشکی مراجعه کنید متخصصین مجرب این نکات را به شما یادآور خواهند شد و استفاده از روش های مختلف که مناسب شما است، پیشنهاد می شود. دندانپزشکی مستر ایمپلنت همواره راهنمای مراجعین خود از لحظه مراجعه تا لحظه ترخیص خواهد بود.

برای یک تجربه لذتبخش به این مرکز دندانپزشکی برای رفع نیازهای دندانپزشکی مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

 • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
  جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
  طبقه 4 واحد
 • 02144045596
 • 09302994400
 • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

لطفا امتیاز دهید