آخرین مقالات

سوالات متداول در خصوص دندان پزشکی عمومی

سوالات متداول در خصوص دندان پزشکی عمومی

چند وقت یکبار به دندان پزشکی مراجعه کنیم؟

این سوال همیشگی خیلی از افراد است و جوابش هم همان است که همگی می دانید؛ بهتر است دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. این قانون برای بیشتر افراد صادق است و حتی اگر بهداشت دهان و دندان شما بسیار عالی است نیز بهتر است هرازگاهی سری به دندانپزشک بزنید.م شکلات بسیاری وجود دارند که بدون درد هستند یا شما وجود آنها را احساس نمی کنید اما دندانپزشک در حین معاینه معمول آنها را کشف خواهد کرد. در صورتی که زودتر به دندان پزشک مراجعه نمایید لازم نیست که دندان خود را با هزینه های زیاد درست کنید یا مجبور به کاشت یا ایمپلنت دندان شوید. به هر حال قیمت ایمپلنت دندان ممکن است هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

بیشتر بخوانیم: سوالات رایج در زمینه پروتز کامل دندان

از سوی دیگر بعضی از افراد در گروه های در معرض خطر هستند و لازم است حتی بیش از دوبار در سال تحت معاینه های دندانپزشکی قرار بگیرند. این افراد عبارتند از:

   سیگاری ها

    افراد دیابتی

    کسانی که بیماری های مزمن لثه دارند.

    کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.

    کسانی که مرتب پوسیدگی های جدید را در دهان شان تجربه می کنند.

1بیماریهای لثه کدام هست وچگونه درمان می شود ؟ وعلت بیماری لثه چیست ؟

بیماری لثه شامل تورم ،زخم یا عفونت بافتهای اطراف دندان ها می شوند. بطور کلی 2 شکل اصلی از بیماری لثه وجود دارد

1- ژنژیویت 2- پریودنتیت

2 ژنژیویت چیست ؟

ژنژیویت یعنی التهاب لثه ها و هنگا می اتفاق می افتد که لثه های اطراف دندانها بسیار قرمز ومتورم شوند. اغلب لثه های متورم حین مسواک زدن دچار خونریزی می شوند .

3 پریودنتیت چیست ؟

ژنژیویت طولانی مدت می تواند تبدیل به پریودنتیت شود.انواع مختلفی از بیماری پریودنتیت وجود دارد وتمام آنها برروی بافتهای احاطه کننده دندان تأثیر می گذارند. به تدریج که بیماری بدتر می شود استخوان نگه دارنده دندان در فک کاهش می یابد وسبب لقی دندان می شود.اگر این بیماری درمان نشود دندانها نهایتاً ریزش می کنند. در حقیقت بیشتر دندانها در اثر بیماری پریودنتیت از دست می روند تا در اثر پوسیدگی .

4علت بیماری لثه چیست ؟

تمام بیماریهای لثه در اثر پلاک میکروبی ایجا د میشوند .پلاک یک لایه باکتریایی است که هر روز روی سطح دندانها ولثه ها تشکیل می شود .بسیاری از باکتریهای موجود در پلاک کاملاً مضر هستند اما فقط تعدادی از آنها نشان داده شده که علت اصلی بیماریهای لثه هستند. جهت جلوگیری ودرمان بیمارهای لثه شما باید اطمینان حاصل کنید که هرروز تمام پلاکها را از سطوح دندانی خود بر می دارید این کار توسط مسواک ونخ زدن انجام می گیرد.

5 منشا بوی بد دهان چیست ؟

بوی بد دهان عبارت است از نفس بدبو‌، زننده یا ناپسندی که از حفره دهان – بینی خارج می‌شودمشکلی شایع است و می‌تواند به طور متناوب اکثر افراد بالغ را دچار کند.

6عوامل موثر در ایجاد ‌ بوی بد دهان چیست؟

‌علل غیر بیماریزا‌ از قبیل :

    ‌تغییرات بالینی‌

    ‌تنفس صبحگاهی‌

    ‌تنفس گرسنگی‌

    ‌تنفس قاعدگی‌

    ‌تنفس سیگاری‌

    ‌غذا‌

    ‌دارو‌

علل بیماری‌زا‌ از قبیل :

    ‌با منشا دهان و دندان‌

    ‌با منشا بینی‌

    ‌با منشا سینوس‌ها‌‌

    ‌با منشا لوزه‌ها‌ و حلق‌

    ‌با منشا دستگاه گوارش‌

    ‌با منشا ریوی‌

7چه خمیر دندانی مناسب هست؟

خمیر ‌‌دندان‌هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده ‌اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه‌ها‌ی رسوب نموده بر دندان را تمیز‌ می‌‌کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌‌گردد. این خمیر دندان‌ها، به علت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراشهای بسیار ظریف بر سطح دندان‌ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم‌ می‌‌آورند.‌

1بلیچینگ چیست؟

‌دندان‌ها‌ به مرور زمان و با گذشت سن دچار تغییر رنگ‌ می‌‌شوند. این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا و عاج صورت‌ می‌‌گیرد به این معنی که تخلخل مینا به مرور کم‌ می‌شود و شفافیت خود را از دست‌ می‌‌دهد. دندان‌ها‌ هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی غذاها باکتری‌ها‌ و تنباکو دچار تغییر رنگ شوند. از ‌آن جایی که سفیدی دندان‌ها‌ به سور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی بر شمرده‌ می‌شود همواره سفید کردن دندان‌ها مورد درخواست مردم بوده است.‌

2بلیچینگ با جرمگیری چه فرقی دارد؟

‌در هنگام جرمگیری دندانپزشک شما رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده بر روی دندان شما را بر می‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد. ولی در بلیچینگ مولوکل‌ها‌ی پر اکسید هیدروژن به داخل ساختار مینایی و عاجی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگ دانه‌ها‌ شده که نهایتا به سفید شدن دندان‌ می‌انجامد.

3آیا بلیچینگ دندان‌ها‌ مضر است؟

‌خوشبختانه بلیچینگ جز درمان‌ها‌یست که در صورت انجام صحیح ‌آن هیچ آسیبی به ‌‌دندان‌های شما نمی‌زند. در هنگام بلیچینگ و به واسطه ژل‌ها‌ی که روی دندان قرار میگیرد H2O2 تولید می‌شود که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی در نهایت رنگدانه‌ها‌ی که باعث بد رنگی دندان شده اند اکسید شده و رنگ دندان سفید می‌شود. تحقیقات انجام شده بر روی سختی و استحکام مینا نشان می‌دهد میزان تغییر در سختی مینا بعد از بلیچینگ کمتر از زمانیست که فرد یک پرتغال‌ می‌خورد.‌

4آیا جرم‌گیری به دندان صدمه‌ می‌‌زند؟

خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافت های نگهدارنده دندان مضر‌ می‌‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروب های پوسیدگی ‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروب ها در دهان به مراتب کمتر‌ می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است.

5جرم گیری را هر چند وقت باید انجام داد؟

بسیاری از اشخاص با یکبار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدتها نیازی به جرم گیری مجدد نداشته باشند. بدیهی است که هرگونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان منجر به تجمع دوباره جرم خواهد شد. ضمنا بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی با ویژگیهای خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند

6آیا مراجعه به دندانپزشک در دوران باردارى ضرورى است؟

بهترین زمان مراجعه خانم‌ها‌ى باردار به دندانپزشکى قبل از اقدام به باردارى مى‌باشد به دلیل فعل و انفعالاتى که در دوران باردارى بوجود مى‌آید سرعت پوسیدگى بیشتر می‌شود و لثه‌ها‌ حالت التهابى پیدا مى‌کنند.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

لطفا امتیاز دهید