آخرین مقالات

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

دندان های کج و معوج با خط لبخند نازیبا، این ها یکی از دغدغه ی افراد در طول روز است. دندن ها زمانی شروع به کج شدن می کنند که مشکلات فک از کودکی در فرد وجود داشته باشد. یا اینکه تعداد دندان ها آنقدر زیاد باشد که باعث افتادن آنها روی هم باشد. همچنین ممکن است شکل و آناتومی استخوان فک به گونه ای باشد که باعث روی هم افتادن دندان ها بشود.

حال هر چه که باشد، شکل قرار گیری نامناسب دندان ها یک ظاهر نازیبا را هنگام لبخند برای فرد به وجود می آورد. اما جای نگرانی نیست. امروزه علوم دندانپزشکی بخصوص در حوزه زیبایی شناسی، پیشرفت های زیادی داشته است. 

ارتودنسی یکی از این درمان ها برای داشتن دندان های یک دست و مرتب است. بله از همان لبخندهایی که گاهی روی لب های دیگران دیده اید و هنوز بخاطر آن لبخند زیبا، چهره شان در خاطره تان باقی مانده است.

ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد. برای اطلاع دقیق از آخرین قیمت ارتودنسی متحرک با پزشک متخصص مستر ایمپلنت مشورت نمایید.

در این مقاله درباره ارتودنسی متحرک اطلاعاتی کسب می کنیم.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی به مجموعه فرآیند دندانپزشکی روی دندان ها و فک برای اصلاح دندان های نامرتب و یا استخوان فک گفته می شود. ارتودنسی متحرک یکی از انواع ارتودنسی است که به وسیله دستگاهی متحرک به اصلاح دندان ها پرداخته می شود. 

این نوع از دستگاه ارتودنسی را می توان از دهان خارج کرد. به همین دلیل این نوع ارتودنسی به گونه ای ساخته شده که در حین استفاده از آن دچار مشکل نشوید و آزاد نشود. از طرفی باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به راحتی از دندان خارج کرد.

در صورتی می توانید از این ارتودنسی استفاده کنید که قبل از آن با پزشک متخصص مشورت کرده اید و معاینات لازم انجام گرفته باشد. بعد از توصیه ی پزشک برای انجام چنین روشی می توانید با خیالی آسوده برای آن اقدام کنید. از این نوع ارتودنسی برای حرکت دادن دندان ها در حالت ساده و تغییر شکل فک بالا و پایین استفاده می شود.

همچنین از این نوع ارتودنسی برای درمان های پیچیده تری نیز می توان استفاده کرد. اما به شرطی که شرایط لازم طبق نظر پزشک رعایت شود تا اینکه نتیجه به دست بیاید. این نوع ارتودنسی برای حرکات جنبشی کاربرد دارد.

 ارتودنسی های متحرک در دو شکل و قالب شفاف و یا نامرئی وجود دارد. به همین دلیل اگر زیاد از شکل و شمایل ارتودنسی های ثابت یا براکت های آن خوشتان نمی آید با نظر پزشک می توانید از این روش ارتودنسی استفاده کنید.

ویژگی ها و مزایای روش ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک در چند نوع وجود دارد:

 1. بریس فانکشنال
 2.  ارتودنسی نامرئی
 3. پلاک هاولی

خارج شدن قالب ارتودنسی در هر سه نوع آنها مشترک است. اما دیگر مزیت های آنها شامل موارد زیر است:

ـ رعایت نکات بهداشتی در استفاده از روش متحرک:

وقتی از ارتودنسی متحرک استفاده می شود، به راحتی می توان قالب ارتودنسی را از دهان خارج کرده و آن را داخل یک لیوان آب تمیز قرار دهید. اما در ارتودنسی ثابت این مراحل به مراتب سخت تر است.

ـ جلوگیری از عفونت و بیماری لثه

به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی نظافت و بهداشت به سهولت انجام می گیرد. پس لثه ها در مقابل عفونت یا هر بیماری مقاومت بیشتری دارند.

ـ خروج بریس های متحرک از دهان پس از 22 ساعت، لازم و دو ساعت زمان برای تمیز کردن بریس ها است.

ـ از این نوع ارتودنسی به عنوان محرک رشد برای کودکان نیز استفاده می شود.

ـ کاهش آسیب زایی به دندان ها در ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت.

ـ قابلیت تنظیم پلاک ها برای راحتی بیشتر و طی طول درمان در وضعیت بهتر.

ـ طول درمان در ارتودنسی متحرک حدود 6 ماه است که بنا به نظر پزشک این زمان کم یا زیاد می شود. اما در ارتودنسی ثابت این زمان بیشتر است.
همچنین قیمت ارتودنسی متحرک نسبت به نوع ثابت آن در مستر ایمپلنت کمتر است. 

پس اگر دنبال یک ارتودنسی مؤثر و کم هزینه تر هستید از این روش درمانی استفاده کنید. همچنین شما در مستر ایمپلنت می توانید هزبنه دیگر خدمات مانند قیمت ایمپلنت کره ای و هزینه ایمپلنت دندان در تهران را ببینید.

ویژگی ها و مزایای روش ارتودنسی متحرک

میخوام بیشتر بدونم: آشنایی با روش ایمپلنت یک روزه

نکات پس از انجام ارتودنسی به روش متحرک

شاید این را بدانید که پس از انجام هر فرآیندی باید مواردی پس از آن رعایت شود. در ارتودنسی متحرک نیز این قاعده مستثنی نیست. در این قسمت، موارد نکات نگهداری از ارتودنسی متحرک نام برده می شود.

ـ اگر فکر می کنید می توانید تنظیم پلاک ارتودنسی را خودتان انجام دهید. اشتباه می کنید. این کار فقط باید توسط پزشک متخصص انجام بگیرد.

ـ بیمار باید پس از گذشت زمانی معین پلاک متحرک را از دهان بیرون بیاورد. نحوه بیرون آوردن پلاک باید توسط پزشک متخصص به بیمار آموزش داده شود.

ـ پس از انجام ارتودنسی متحرک یا ثابت دچار دردهایی خواهید شد که پس از گذشت زمان دو سه روزه این درد کاهش می یابد.

ـ خروج پلاک از دهان فقط با دستور و تجویز پزشک متخصص انجام می گیرد.

ـ تمیزی و بهداشت پلاک ها باید به طور مداوم و مرتب صورت بگیرد. چون ممکن است باعث عفونت دهان یا خرابی دندان ها بشود. استفاده از پاک کننده های اولتراسونیک نیز توصیه می شود.

ـ باید از خوردن غذاهای خیلی چسبنده یا شیرین و نوشابه گاز دار منع کنید.

قیمت ارتودنسی متحرک

برای اطلاع از قیمت دقیق ارتودنسی متحرک باید با عوامل تأثیر گذار روی قیمت آشنا شوید.

ـ شدت آسیب دیدگی و بهم ریختگی دندانی

ـ نیاز به جراحی فک قبل یا بعد از انجام ارتودنسی.

ـ تعداد واحد هایی که برای انجام ارتودنسی در نظر گرفته می شود.

ـ نوع ماده و برند مصرفی برای انجام ارتودنسی.

ـ دستمزد دندانپزشک برای انجام این نوع ارتودنسی .

ـ مدت زمان ماندگاری ارتودنسی متحرک روی دندان.

اگر می خواهید برای انجام ارتودنسی متحرک به مرکز معتبر مستر ایمپلنت مراجعه کنید. کافی است سوابق پزشکی خود را همراه بیاورید و با مشاورین و متخصصین این مرکز دندانپزشکی درباره انجام چنین روشی مشورت کنید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

 • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
  جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
  طبقه 4 واحد
 • 02144045596

 • 09302994400

 • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

ایمپلنت چینی در صادقیه

با عرض ادب و درود، من برای شما یک مقاله دوستانه در مورد مرکز ایمپلنت چینی در صادقیه تهیه کرده‌ام. با مستر ایمپلنت همراه باشید .

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید