آخرین مقالات

انواع پروتزهای دندان کدامند

انواع پروتزهای دندان کدامند

انواع پروتزهای دندان کدامند

انواع پروتزهای دندان کدامند

یکی از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته پروتز دندانی است. از انواع پروتزهای دندانی در سه مورد استفاده می شود: بازیابی جای دندان از دست رفته، اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری دندان ها و در مواردی که بافت های فک و کام از بین رفته باشد.

 پروتز ها توسط دندان، ایمپلنت ها یا مکش و عضلات دهان در جای خود قرار می گیرد. پروتزها معمولا روی تاج یا ریشه دندان، روی بافت های صورت و دهان و روی ایمپلنت قرار می گیرند.

در ادامه مقاله درباره انواع پروتزهای دندان شامل پروتز ثابت و متحرک اطلاعاتی ارائه می شود.

پروتزهای دندان

انواع پروتزهای دندان

پروتز دندان به عضو مصنوعی جایگزین دندان یا بافت های صورت و فک می گویند. پروتزهای دندانی در سه نوع: ثابت (کران و پیچ ها)، متحرک (دست دندان مصنوعی کامل) و پروتزهای فکی صورتی (چشم و بینی و فک) میباشند

پروتز ثابت و متحرک و فکی صورتی هر کدام ویژگی ها و کارایی متفاوت خود را دارد. پس اگر قصد انجام یک پروتز دندانی را دارید. پس از مطالعه این مقاله برای انتخاب یک پروتز مناسب و اطلاع دقیق از قیمت پروتز ثابت و متحرک، با متخصصین مستر ایمپلنت مشورت کنید. در ادامه به بررسی انواع پروتزهای دندان می پردازیم.

میخوام بیشتر بدونم: جراحی دندان عقل

الف. پروتز ثابت (روکش)

پروتز ثابت به پروتزی گفته می شود که فرد قادر به خارج کردن آن از دهان نیست و به طور ثابت در دهان جایگذاری شده است. به طور کلی پروتز ثابت به دندان و ایمپلنت متکی است. پروتز ثابت بر پایه دندان شامل دو روش بریج (روکش) و لمینیت است.

ـ روش بریج: روش بریج در پروتزهای دندانی مورد توجه افرادی است که تمایلی به ایمپلنت ندارند. در این روش دندان مصنوعی مانند پلی بین دو دندان طبیعی و تراش خورده قرار می گیرد. در واقع دندان های طبیعی به عنوان دندان پایه برای این پروتز دندانی عمل می کند. 

پروتز بریج در گذشته بسیار مرسوم بوده است. اما اگر از روکش کراون در دندان های مجاور به دلایلی استفاده شود، در این صورت جواب بهتری خواهد داد. می توان برای اتصال دندان از دست رفته از روش ایمپلنت نیز استفاده کرد.

ـ پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

در این روش دندان های زیادی دچار مشکل است و دندان های مجاور نیز پوسیده یا قابلیت بریج را ندارند. از این رو دندان ها را ایمپلنت می کنند. ایمپلنت برای یک دندان تا چند دندان جوابدهی دارد.

بریج در مقایسه با ایمپلنت برتری های زیادی دارد.

ـ در ایمپلنت نیاز به تراش دندان ها نیست.

ـ در روش ایمپلنت ماندگاری دندان ها به طور دائمی است. اما در روش بریج، به مرور دندان های پایه نیز پوسیده می شوند و از بین می روند.

ـ وقتی دندان های پایه نیز پوسیده شوند به جای یک دندان از دست رفته حال سه دندان از دست رفته داریم.

ـ لمینت

یکی دیگر از پروتزهای دندان لمینت است. لمینت دندان یک روکش نازک هم رنگ دندان است که برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری دندان فرد استفاده می شود. لمینت ها در دو جنس پرسلن و کامپوزیت رزین وجود دارند. هم چنین در دو نوع سرامیکی و کامپوزیت هستند. در نوع سرامیکی از پرسلن استفاده شده و در برابر لکه ها و ضربات مقاوم تر است. اما کامپوزیت مستعد لکه است و برگشت پذیری دارد. 

در مقایسه ای بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت مواردی چون: ماندگاری بالای لمینت سرامیکی، تراش دندان ها در روش سرامیکی، طول درمان کوتاه روش کامپوزیت و عدم تراش در روش کامپوزیت مورد توجه است.

برای یک انتخاب درست و مناسبِ دهان و دندان هایتان از متخصصین مستر ایمپلنت کمک بگیرید. همچنین برای اطلاع دقیق از قیمت پروتز ثابت و متحرک، پس از معاینه اولیه توسط پزشک متخصص می توانید اقدام به درمان کنید.

ب. پروتز متحرک

یکی دیگر از انواع پروتزهای دندان، پروتز متحرک است. در این نوع می توان پروتز متصل شده به دندان را خارج کرد. پروتز متحرک در واقع همان دندان های مصنوعی هستند. 

این پروتز متحرک ممکن است کامل یا ناکامل باشد. اگر ناکامل باشد، پروتز های دندانی با یک پایه پلاستیکی هم رنگ دندان در پشت دندان ها ثابت می شود که دندان مصنوعی در جای خود ثابت شود.

از معایب پروتزهای متحرک این است که ممکن است در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن از جای خود بلغزند و ایجاد صدا کنند. به همین دلیل فرد استفاده کننده از دندان های مصنوعی خود را از خوردن غذاهای متنوع محروم می کند.

همچنین ممکن است فرد به دلیل وجود دندان مصنوعی در دهان خود احساس ناراحتی کند. چرا که قالب آکریلیک روی لثه ها و بافت های نرم دهان شان کشیده می شود. همچنین برای تمیز کردن دندان های مصنوعی باید آنها را از دهان خارج کرد و به خاطر شکننده بودن این نوع پروتز باید آن را در آب قرار داد.

پروتز متحرک

میخوام بیشتر بدونم: 

عوامل مؤثر در انتخاب انواع پروتزهای دندان

ـ سابقه دندانپزشکی بیمار در مورد درمان و بهداشت دهان

ـ وضعیت سلامتی بیمار

ـ انگیزه های روانشناختی بیمار

ـ وضعیت اقتصادی بیمار

ـ مهارت دندانپزشک

ـ اعتبار و تجهیزات مرکز دندانپزشکی

قیمت پروتز ثابت و متحرک در مستر ایمپلنت

برای اینکه از قیمت پروتزهای دندانی آگاه شوید به متخصصین مستر ایمپلنت مراجعه کنید و از قیمت های به روز آن ها آگاه شوید. مستر ایمپلنت یک مرکز معتبر دندانپزشکی است که خدماتی از جمله انواع پروتزهای دندانی را ارائه می دهد و لیست قیمت ایمپلنت دندان و لیست قیمت های دیگر خدمات را نیز ارائه می دهد.

در قیمت پروتز ثابت و متحرک چند عوامل مؤثر است: کیفیت ماده پروتز شده، دستمزد دندانپزشک و هزینه های لابراتوار برای ساخت قالب پروتز، قیمت پروتزهای دندان در مقایسه با ونیر دندانی کم تر است. اما بعضی از مراکز اقدام به دریافت وجه بیش از حد معمول می کنند.

به همین دلیل باید قبل از مراجعه و اقدام به درمان درباره قیمت خدمات دندانپزشکی اطلاعاتی کسب کنید. یا اینکه به مرکز معتبر مستر ایمپلنت مراجعه کنید و از بابت قیمت های واقعی و احترام به مشتری خیالتان راحت باشد.

 استفاده از روکش های پروتزی یا دندان های مصنوعی از کاربردهای پروتزهای دندان است. می توان با استفاده از این روش ها به زیبایی دندان هایتان برسید. چرا که زیبایی دندان ها باعث زیبایی صورت و لبخند شما می شود.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

ایمپلنت چینی در صادقیه

با عرض ادب و درود، من برای شما یک مقاله دوستانه در مورد مرکز ایمپلنت چینی در صادقیه تهیه کرده‌ام. با مستر ایمپلنت همراه باشید .

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید