آخرین مقالات

ایمپلنت سوئیسی در صادقیه

ایمپلنت سوئیسی در صادقیه ، سلام دوست عزیز، در این مقاله قصد داریم به معرفی مرکز ایمپلنت سوئیسی در صادقیه، قیمت ایمپلنت سوئیسی در صادقیه، مزایای

ادامه مطلب »

ایمپلنت فوری در صادقیه

ایمپلنت فوری در صادقیه ، سلام دوستان! امروز می‌خواهم درباره‌ی یک موضوع جالب و مفید بحث کنم، یعنی ایمپلنت فوری در صادقیه. این مقاله به دنبال

ادامه مطلب »

ایمپلنت کره ای در صادقیه

ایمپلنت کره‌ای در صادقیه ، یک پنجره به بهترین روش‌های ایمپلنت دندان . سلام به دوستان عزیز. امروز می‌خواهیم درمورد مرکز ایمپلنت کره‌ای در صادقیه صحبت کنیم.

ادامه مطلب »

ایمپلنت قسطی در صادقیه

مرکز ایمپلنت قسطی در صادقیه ، دوست عزیز، ایمپلنت قسطی یکی از روش های مدرن و موثر برای جایگزینی دندان های گم شده است. در صادقیه، مرکز

ادامه مطلب »
فوبیای دندانپزشکی / ترس از دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی / ترس از دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی / ترس از دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی / ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی یک عبارت آشنا برای اکثر افراد است. خاطرات تلخ از دوران کودکی یا ابزارهای مختلف دندانپزشکی یک غول زشت و بدقواره در ذهن این کودکان ساخته و تا بزرگسالی ادامه پیدا کرده است. مقاومت برای رفتن به دندانپزشکی از کودکی تا بزرگسالی یک داستان همیشگی و تکراری برای افرادی است که از دندانپزشکی ترس دارند.

فوبیای دندانپزشکی

البته این ترس برای این گونه افراد امری طبیعی است و برخی دچار این حالت می شوند. برخی از روانشناسان برای حل ریشه ای این ترس از روش های غیر دارویی استفاده می کنند. 

اما متخصصین دندانپزشکی استفاده از دارو و دندانپزشکی در خواب را به این افراد پیشنهاد می کنند. در این مقاله اطلاعات کلی درباره ترس از دندانپزشکی و راهکارهای غلبه بر آن ارائه می دهیم.

انواع ترس از دندانپزشکی

متخصصین دندانپزشک برای ریلکسی در دندانپزشکی و درمان این گونه افراد، دندانپزشکی در خواب را توصیه می کنند. اما باید توجه داشت که این مشکل یک مشکل روانی است و باید توسط روانشناس بررسی و رسیدگی شود. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که درگیر ترس از دندانپزشکی هستید؛ پس بهتر است با انواع فوبیاهای دندانپزشکی آشنا شوید.

ـ ترس از دندانپزشک:

اگر در کودکی یا حتی بزرگسالی یک تجربه ناموفق از یک دندانپزشک در ذهن داشته باشید، ممکن است این تجربه باعث ایجاد یک فوبیای شدید یا ترس از دندانپزشکی خفیف شود.

ـ تجربه احساس درد:

شاید این را بدانید که در گذشته دندانپزشکی یکی از دردآورترین درمان ها محسوب می شد. اما امروزه با شیوع مسکن ها و آرامش بخش ها و بی حسی موضعی باعث شده این درد کاهش یابد. و چه کشیدن دندان و چه ایمپلنت دندان هیچ فرقی ندارد همه راحت انجام می شود.

 با تمام تلاش ها باز هم احساس درد در حین فرآیند دندانپزشکی امری گریز ناپذیر است. عده ای از افراد از این که دردی را از ناحیه دندان هایشان حس کنند بسیار وحشت دارند.

ـ سوزن تزریق بی حسی:

عده ای از افراد به طور کامل به هر سوزنی فوبیا دارند. از آنجایی که برای دندانپزشکی نیز تزریق بی حسی از طریق سوزن صورت می گیرد. پس عده ای از افراد نمی توانند این ترس از سوزن را از خود دور کنند.

ـ فرآیند بی حسی در اکثر افرادی که تجربه یک خفگی و تنگی نفس را داشته اند باعث ایجاد یک ترس از دندانپزشکی می شود. ریلکسی در دندانپزشکی در این افراد بسیار حائز اهمیت است.

ـ ترس از صدای ابزار و فرز دندانپزشکی و بوهایی که یک ترس عجیب را به جان این گونه افراد می اندازند از دیگر انواع فوبیا است.

راهکارهایی برای مقابله با فوبیا با ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی عمومی ممکن است مشکلات عمیق تری برای فرد ایجاد کند. چرا که ممکن است فرد بخاطر عدم مراجعه برای درمان دندان دچار عفونت های شدید شود. شاید ترس شما با گوش دادن یک موزیک حین فرآیند دندانپزشکی حل شود.

 اما می توانید یک دندانپزشک را انتخاب کنید که با او راحت هستید و به او اعتماد دارید. شاید این دو مسئله بتواند به شما کمک کند. اما اگر نتوانست کمکی بکند بهتراست به یک متخصص بهداشت و درمان برای ترس تان مراجعه کنید.

در این قسمت راهکارهایی برای مقابله با ترس از دندانپزشکی به شما ارائه می شود.

ـ  متخصصین دندانپزشکی از روشی به نام دندانپزشکی در خواب برای حل این مشکل استفاده می کنند. این یکی از راهکارهای غلبه بر ترس حین دندانپزشکی است.

ـ استفاده از یک موسیقی ملایم به وسیله یک هندزفری سیم باریک می تواند توجه شما را از صداها و اتفاقات اطراف دور کند و ذهن تان آرام شود.

ـ کسب اطلاعات درباره فرآیند دندانپزشکی برای شما کارساز است. اگر دندان تان فقط نیاز به عصب کشی دارد. پس قبل از مراجعه به دندانپزشکی بهتر است درباره آن اطلاعاتی به دست آورید. این باعث می شود که شما از تک تک فرایند صورت گرفته در مراحل مختلف آگاه باشید و از نگرانی تان کاسته شود.

ـ از یک دندانپزشک برای درمان خود استفاده کنید که پیشنهاد ما استفاده از مستر ایمپلنت است. اگر برای درمان هر بار به یک مطب مراجعه کنید و یا اینکه به مراکز مختلف سر بزنید این باعث می شود که در نهایت از نتیجه کار راضی نباشید و با دندانپزشک خود هیچ گاه احساس راحتی نخواهید داشت.

ـ صحبت از ترس های کودکی با پزشک تان یکی دیگر از راهکارهای غلبه بر ترس دندانپزشکی است.

ـ تنفس های آرام و منظم داشته باشید. یکی از دلایل ایجاد ترس در فرد حین دندانپزشکی قطع شدن تنفس است. وقتی آرام و منظم روی تنفس خود تمرکز کنید، از ترس شما کاسته می شود. می توانید تا شماره سه نفس خود را نگه دارید و در شماره 4 نفس خود را به آرامی بیرون بدهید.

ـ وقت خود را طوری تنظیم کنید که سر موقع در مرکز دندانپزشکی حضور داشته باشید که استرس ناشی از دیر رسیدن به شما وارد نشود.

میخوام بیشتر بدونم: دندانپزشکی عمومی

روش های ریلکسی در دندانپزشکی برای مقابله با دنتوفوبیا

در علم دندانپزشکی نیز راهکارهای زیادی برای کاهش ترس و اضطراب دندانپزشکی ارائه شده است. در اکثر این روش ها استفاده از دارو برای کاهش این تنش و اضطراب مشاهده شده است. دندانپزشکی در خواب یکی از روش های ریلکسی در دندانپزشکی است.

ـ استفاده از بیحسی های موضعی

ماده تزریق بی حسی معمولا به صورت ژل است که قبل از شروع فرآیند دندانپزشکی آن را به لثه می زنند و پس از بی حسی کامل سوزن دندانپزشکی را تزریق می کنند.

ـ استفاده از ابزار مناسب برای تزریقات بدون درد در بیمار

استفاده از سوزن جادویی در دندانپزشکی مؤثر است. این سوزن جادویی به قطر یک خودکار است و بسیار باریک است و با درد کمتری همراه است.

ـ استفاده از بیحسی های مرتبط با ریلکسی در دندانپزشکی

استفاده از گاز شادی آور (نیتروس اکساید) باعث می شود که بیمار بیهوش نشود و فقط احساس آرامش داشته باشد.

ـ دندانپزشکی در خواب یا سدیشن (IV)

سدیشن یک داروی تزریقی آرمبخش است که از طریق ورید تزریق شده و داخل جریان خود می رود. این ماده ریلکسی در دندانپزشکی را تقویت کرده و او را انگار به خوابی عمیق برده است. 

توصیه می شود برای استفاده از چنین روشی، فردی را همراه با خود داشته باشید که شما را به خانه ببرد. ممکن است کل فرآیند دندانپزشکی را، پس از انجام فرایند دندانپزشکی به این روش، به خاطر نیاورید.

ـ تزریق داروی بیهوشی عمومی به بیمار

با استفاده از این روش بیمار به خواب عمیقی فرو می رود و بیهوش می شود. این روش بسیار پر هزینه است و ممکن است به سیستم قلبی عروقی و تنفسی آسیب بزند.

اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

جراحی دندان عقل

در این مقاله قصد داریم به جراحی دندان عقل بپردازیم. دندانپزشکان تلاش می کنند مسیر درمان را تا حد امکان بدون کشیدن دندان و یا جراحی

ادامه مطلب

اوردنچر چیست؟

اوردنچر اوردنچر چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم با جزئیات کامل، به این سوال پاسخ دهیم، که اوردنچر چیست و بیمارانی که به دندان پزشکی مراجعه می‌کنند، معمولا

ادامه مطلب
دندانپزشکی کودکان
مقالات
mehdi mrmj

دندانپزشکی کودکان

در این مقاله قصد داریم درباره دندانپزشکی کودکان صحبت کنیم با ما همراه باشید . دندانپزشکی کودکان دندانپزشکی اطفال یک شاخه تخصصی از دندانپزشکی است که

ادامه مطلب
لطفا امتیاز دهید