آخرین مقالات

راهنمای کاشت ایمپلنت دندان

راهنمای کاشت ایمپلنت دندان

پرسش و پاسخ دندانپزشکی

راهنمای کاشت ایمپلنت

در سال های اخیر روش ایمپلنت دندان بسیار در بین بیماران و دندانپزشکان طرفداران زیادی پیدا کرده است. کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته شما به شمار می رود. ایمپلنت شباهت بسیاری به دندان های طبیعی داشته و همچنین مزایای زیادی نسبت به پروتزهای مصنوعی دارد. برای انجام این روش باید از پزشکان و کلینیک های معتبر کمک بگیرید.

راهنمای کاشت ایمپلنت صفحه ای است که شما میتوانید با صفر تا صد ایمپلنت دندان و انواع آن آشنا شوید. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل نمایید.

رزرو وقت مشاوره و معاینه رایگان

برای ویزیت و معاینه رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان شماره تماس خود را بگذارید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جنس ایمپلنت دندان از چیست؟

به طور معمول، جنس ایمپلنت دندان از آلیاژ تیتانیوم بوده و این فلز با بدن انسان به خوبی سازگار است و به راحتی با استخوان فک جوش می خورد. در مواردی نادر، بدن انسان امکان دارد به این ماده واکنش آلرژیک نشان دهد. 

همچنین در برخی اوقات ممکن است به دلیل اینکه پایه فلز تیتانیوم روی تاج مصنوعی دندان نصب می شود، روی دندان یک سایه سیاه باقی بگذارد به همین دلیل این گونه افراد از زیبایی آن ناراضی هستند.

امروزه جنس زیرکونیا و دی اکسید زیرکونیوم که به صورت یک سرامیک سفید رنگ است، بسیار مورد توجه دندانپزشکان و بیماران قرار می گیرد. این سرامیک سفید رنگ محکم ترین سرامیک دندانپزشکی به شمار می رود. 

همچنین برای استفاده از پایه ایمپلنت نیز کاربرد دارد. با استفاده از این ماده خبری از واکنش آلرژیک تیتانیوم وجود ندارد. لازم به ذکر است که جنس ایمپلنت در قیمت ایمپلنت دندان نیز تاثیر گذار است. برای مثال قیمت ایمپلنت کره ای با ایرانی متفاوت می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت

ایمپلنت از چند اجزای مختلف با کارایی متفاوت تشکیل شده است که عبارت اند از:

پایه فیکسچر ایمپلنت

فیکسچر همان پیچ تیتانیومی یا زیرکونیا است که در داخل استخوان فک قرار گرفته می شود. این قسمت به عنوان ریشه دندان عمل می کند.

 فیکسچر پیچی است که به روش برش یا پانچ درون استخوان فک گذاشته می شود که در پایین ایمپلنت قرار گرفته و اگر فردی فاقد استخوان کافی برای ایمپلنت باشد، می بایست سینوس لیفت انجام دهد.

اباتمنت

زمانی که پایه لازم برای ایمپلنت درست می شود؛ نیاز است روی آن روکشی قرار گیرد تا خللی در کار ایمپلنت وارد نشود. قسمتی از کاشت ایمپلنت دندان است که روی پایه فیکسچر قرار گرفته و به عنوان یک پایه برای تاج عمل می کند.

تاج یا روکش دندان

این قسمت به عنوان تاج یا روکش دندان روی اباتمنت قرار می گیرد که این فرایند باید به طور ظریفی انجام شود که در نهایت دندانی تمیز و زیبایی برایتان به نظر برسد.

انواع ایمپلنت دندان

انواع کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت انواع متفاوتی دارد که با توجه به شرایطتتان و صلاح دید پزشک می توانید آن ها را انتخاب کنید.

کاشت ایمپلنت فوری

اگر پزشک بهترین متخصص ایمپلنت، برای جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت فوری برایتان تجویز کند، پس از قرارگیری پایه ایمپلنت در استخوان فک از همان ابتدای مراحل پزشک اباتمنت را نصب می کند و سپس یک روکش موقت تا زمانی که روکش دائمی در لابراتوار حاضر شود، روی آن قرار می دهد.

کاشت ایمپلنت معمولی

در اکثر موارد پزشک، کاشت ایمپلنت معمولی را برای بیماران در نظر می گیرد. در این روش ابتدا پایه فیکسچر با یک برش کوچک در استخوان فک قرار داده می شود. سپس دندانپزشک لثه را بخیه می زند.

همچنین می توانید با مطالعه مقاله  هزینه ایمپلنت کامل دندان از قیمت ایمپلنت مطلع شوید.

سه تا 6 ماه زمان لازم است تا فیکسچر به استخوان فک متصل شود. بعد از گذشت این مدت با مراجعه به مدت دندانپزشک لثه شما شکافته شده تا روکش روی فیکسچر قرار بگیرد. در مراحل آخر شامل خارج کردن هیلینگ و بستن اباتمنت روی روکش دندان انجام می شود.

ممکن است شما به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، شکست کانال ریشه و سایر مشکلات دچار باشید. در این صورت تمامی این موارد قبل از کاشت ایمپلنت دندان باید تحت معالجه و درمان قرار بگیرند.

می خواهم بیشتر بدانم: تفاوت ایمپلنت فوری با معمولی

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال یکی از روش های کاشت ایمپلنت دندان است که در آن تکنولوژی و تجهیزات بروز به کار می رود. در این روش دقت درمان بسیار بالا بوده و برش لثه بسیار ناچیز است. بنابراین خونریزی، درد کم تر و کوتاه شدن دوره نقاهت از مزیت های این روش است.

این روش مراحلی دارد:
1. قالب گیری دیجیتالی: در این مرحله خبری از قالب گیری با خمیر نیست بلکه با دستگاه های دیجیتالی دندانتان اسکن می شود.
2. عکس برداری دیجیتالی: یکی دیگر از مراحل ایمپلنت دیجیتالی، عکس برداری دیجیتالی است که به فیلم برداری از محیط دندان نیازی نیست.
3. مدل سازی سه بعدی: در این مرحله کاشت ایمپلنت دندان دیجیتال دندانپزشک اطلاع دقیقی از وضعیت لثه و استخوان ها پیدا می کند. با این وجود، نیاز به برش عمیق در لثه از بین می رود و شما کوچک ترین دردی را حس نمی کنید.

پروسه درمان کاشت ایمپلنت دندان

پروسه درمان کاشت ایمپلنت دندان

ابتدا شما برای مشاوره به مطب دندانپزشکی جهت معاینه مراجعه می کنید. پزشک با معاینه محیط دهان و دندان ها تمامی درمان های جانبی را تشخیص می هد و جهت بهبود آن ها اقدام می کند.

بهترین متخصص در معتبرترین کلینیک ابتدا برای سنجیدن شرایط دهان بیمار و بررسی وضعیت ریشه ها برای آن ها عکس رادیولوژی تجویز می کند. در این صورت تمامی مشکلات مربوط به دندان و همچنین حجم تراکم استخوان فک بررسی می شود.

 اگر شما از سلامت کامل دهان و دندان برخوردار باشید، فرد مناسبی برای کاشت ایمپلنت به شمار می روید.

در صورت درخواست شما، ایمپلنت فوری برایتان انجام می شود که حدود یک روز تا یک هفته زمان برای این روش لازم است. اگر وضعیت فک شما مناسب نباشد و مدت طولانی دندانتان را از دست داده اید یا دچار تحلیل استخوان فک شده باشید، معمولا بهترین روش برای شما همان ایمپلنت معمولی است.

با این وجود، قبل از کاشت، جراحی پیوند استخوان یا لیفت سینوس برایتان ضرورت دارد. مدت زمان این روش درمانی بین 3 تا 6 ماه بوده و در طی این مدت جراحی و جایگزینی روکش دائمی انجام می شود.

زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان

زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان در همه رده سنی حتی سنین کهنسالی می تواند باشد. به این نکته توجه کنید که بعد از دوره نوجوانی، هنگامی که رشد استخوان فک کامل شده است؛ بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت محسوب می شود.

به دلیل اینکه قبل از این دوران، افراد طول رشد خود را سپری می کنند. بیمارانی که دارای امراضی مانند دیابت کنترل نشده، مشکلات قلبی، سرطان، بیماری های پریودنتال باشند و همچنین افراد سیگاری باید قبل از شروع اقدام به ایمپلنت، ابتدا اینگونه مشکلات را کنترل کرده سپس برای کاشت اقداماتی انجام دهند.

 همچنین اگر بهداشت دهان و دندان های خود را به خوبی رعایت نمی کنید یا مصرف مشروبات الکلی در برنامه روزانه شما قرار دارد، در این صورت ابتدا به برطرف کردن این مشکلات بپردازید و سپس برای ایمپلنت برنامه ریزی داشته باشید.


کلینیک دندانپزشکی مستر ایمپلنت

برای معاینه و مشاوره رایگان توسط متخصص ایمپلنت با شماره های زیر تماس بگیرید.

صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی جنب بانک سرمایه ساختمان فربد پلاک 258 طبقه 4 واحد 25

ایمپلنت کامل دندان

اگر تمام دندان های خود را از دست داده اید؛ بهترین روش برای جایگزینی آن ها، کاشت ایمپلنت کامل دندان است. این روش بسیار جایگزین خوبی برای پروتزهای مصنوعی به شمار می رود.

بهترین نوع آن all on 4 است که به جای ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، 4 عدد ایمپلنت پایه در هر فک قرار میگیرد. سپس روکش های ثابت، زیبا و طبیعی روی آن ها فیکس می شود.

کاشت ایمپلنت دندان کامل، بر خلاف دندان های مصنوعی، دندان ها تکان نمیخورند و شما به راحتی می توانید غذا بخورید یا صحبت کنید. به دلیل ثابت بودن دندان ها در دهان امکان تحلیل استخوان فک و دفرمه شدن صورت وجود ندارد.

عوامل موثر در هزینه ایمپلنت دندان

بهتر است به این نکته توجه کنید که یک سری فاکتورها در تعیین هزینه ایمپلنت تاثیر می گذارد. این هزینه توسط متخصص ایمپلنت مجرب در مرکز ایمپلنت در غرب تهران مشخص می شود. عوامل زیادی در قیمت ایمپلنت تاثیر می گذارند. مانند:

• پیونددهی لثه
• پیوندهای احتمالی استخوان فک
• حق الزحمه دندانپزشک معالج که رابطه مستقیمی با مهارت و تجربه او دارد.
• محل قرار گیری کلینیک دندانپزشکی
• هزینه استفاده از تجهیزات کلینیک
• برند ایمپلنت استفاده شده که ایمپلنت کره ای نسبت به ایمپلنت آلمانی و سوئیسی ارزان تر است.
• نوع ایمپلنت
• جنس پایه ایمپلنت
• تعداد دندان هایی که به ایمپلنت نیاز دارند.
• هزینه تهیه داروهای تجویز شده
• هزینه نگهداری از ایمپلنت تا زمان جوش خوردن به استخوان فک

تمامی این موارد روی قیمت ایمپلنت تاثیر گذار هستند، در برخی موارد می توان هزینه های کاشت ایمپلنت دندان را کاهش داد. به طور مثال، استفاده از برندهای ایرانی ایمپلنت هزینه آن را کاهش می دهد. گاهی اوقات برخی افراد به دلیل بالا بودن هزینه ایمپلنت، ایمپلنت های غیر اصل را انتخاب می کنند.

در این صورت به عوارضی مانند عفونت لثه یا شکستن ایمپلنت دچار می شوند. انتخاب پزشک معتبر از مهم ترین اقدامات کاشت ایمپلنت است. گاهی اوقات پزشکان عمومی که فقط دوره پریودنتیستی را گذرانده اند؛ این کار را انجام می دهند که عوارض جبران ناپذیری را برایتان ایجاد می کنند.

اشتراک گذاری مطلب

سوالات متداول کاشت ایمپلنت

1کاشت ایمپلنت دردناک هست ؟

با استفاده از مواد بی حسی برای کاشت ایمپلنت , فرد دردی را حس نخواهد کرد , در حقیقت ترس از کاشت ایمپلنت هست که باعث میشه افراد احساس ناراحتی کنند

2مدت زمان ایمپلنت چقدر هست

در حالت عادی بعد از قرارداد ایمپلنت درون فک , مدت زمان 2 الی 4 ماه نیاز هست که فک اقدام به ساختن استخوان و جوش خوردن ایمپلنت درون فک کند , در برخی موارد هم به دلیل تحلیل رفتن استخوان فک ممکن است این زمان طولانی تر هم شود

3ایمپلنت یک روزه چیست ؟

ایمپلنت یکروزه , بیشتر برای افرادی به کار میرود که در همان روز اقدام به کشیدن دندان میکنند و فک در وضعیت مناسبی قرار دارد , در این زمان است که پزشک با تشخیص خود میتواند اقدام به کار گذاشتن ایمپلنت و انجام تمام مراحل در یک ساعت اقدام کند

4ایا ایمپلنت مثل دندان واقعی است ؟

ایمپلنت در حقیقت یک جایگزین دندان است که به اندازه دندان های اصلی نیاز به مراقبت و نگهداری دارید , ایمپلنت هم نیاز به مسواک زدن , نخ دندان کشیدن و تمیزی دهان دارند تا عمر بالایی داشته باشند

5از چه سنی میتوان ایمپلنت کرد ؟

سن مناسب برای ایمپلنت تقریبا بعد از 18 سالگی است که فک رشد خود را کامل کرده باشد .

6اگر ایمپلنت انجام ندم چه اتفاقی می افته ؟

مهمترین نکته حرکت سایر دندان ها در فک هست که بعد از چند سال اقدام به پر کردن تقریبی فضا خالی را میکنند که سبب بهم ریختگی دندان ها میشه , نکته بعدی تحلیل استخوان فک در ناحیه ای است که دندان از دست داده و نکته سوم ایجاد چین و چروک و از دست رفتن زیبایی صورت هست

7آیا برای ایمپلنت نیاز به بیهوشی است

بیهوشی برای کاشت ایمپلنت یک روش است که با تشخیص پزشک قابل اجراست , معمولا از این روش برای انجام چند ایمپلنت همزمان در دهان استفاده میکنند

8پیوند استخوان چیست ؟

زمانی که استخوان فک تحلیل رفته باشد و قادر به نگهداری ایمپلنت نباشد , از پیوند استخوان برای فک استفاده میکنند تا میزان تراکم استخوان در فک افزایش پیدا کند و امکان جراحی ایمپلنت برای فرد میسر بشه

9در یک جلسه چندتا ایمپلنت میشه انجام داد

با توجه به وضعیت استخوان فک میتوان در یک جلسه اقدام به کار گذاشتن 2 الی 4 ایمپلنت نمود , همچنین لازم نیست که تک تک دندان ها رو با ایمپلنت جایگزین کرد , در این مورد متخصصان ایمپلنت و پروتز میتوانند بهترین تشخیص رو ارائه بدهند

10بعد از کاشت ایمپلنت چه غذاهایی میشه خورد ؟

بعد از ایمپلنت تا چند رو میبایست فشار به فک وارد نشود , بهتر است از سوپ ها و مایعات که داغ نیستند استفاده شود تا لثه بهبود پیدا کند و به فک فشاری وارد نشود این دوره ممکن است تا 5 روز به طول بی انجامد

11بهترین برند ایمپلنت چیست

ایمپلنت ها به دلیل استفاده ار مواد و فناوری های خاص در ساختشون کیفیت های متفاوتی دارند , در حال حاضر در ایران از ایمپلنت های کره ای , سوئیسی و چینی استفاده میشود , در مستر ایمپلنت هر سه نوع ایمپلنت موجود است و بر اساس بودجه بیمار و تشخیص پزشک امکان انجام دادنش وجود دارد , ایمپلنت های سوئیسی کیفیت بالاتری دارند

12ارتودنسی قبل از ایمپلنت کنم یا خیر

این مورد میبایست توسط پزشک تشخیص داده شود , در برخی موارد به دلیل پر شدن فضای دندان خالی نیاز است قبل از ایمپلنت اقدام به ارتودنسی نمود تا فاصله بین ایمپلنت و سایر دندان ها حفظ شود , رعایت این مورد به سلامت دندان ها کمک میکند

13آیا ایمپلنت عوارض دارد ؟

درست است که ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین خوبی برای دندان‌های طبیعی باشد ولی اگر فرایند کاشت ایمپلنت بدرستی انجام نشود، ممکن است عوارضی ایجاد شود. در صورتیکه قبل از کاشت ایمپلنت بررسی‌های دقیق از لحاظ وجود استخوان کافی، فضای مزیو دیستالی و اکلوزالی کافی وجود یا عدم وجود لثه چسبنده انجام شود و توسط دندانپزشک متخصص در محل صحیح انجام شود، عوارضی نخواهد داشت.

14آیا افراد سیگاری میتوانند ایمپلنت کنند

سیگار به دلیل تاثیر بر توازن باکتریایی دهان موجب خشکی و رشد بیش از حد باکتری های مضرر در دهان میشود , افراد سیگاری میبایست تعداد سیگار خود را کاهش دهند , روزانه 3 الی 5 مرتبه اقدام به مسواک زدن کنند و از دهانشویه استفاده کنند تا حجم باکتری های دهان کاهش پیدا کند , سپس میتوانند اقدام به کاشت ایمپلنت کنند .

15دلیل تورم فک بعد از ایمپلنت چیست

بعد از کاشت ایمپلنت به دلیل جراحی صورت گرفته روی فک صورت , ممکن است تا چند روز بوجود بیایند که نباید باعث نگرانی شما شود , این تورم معمولا در یک هفته از بین میرود.

سوالات متداول پروتز های دندان

به هر عضو خارجی که در بدن جایگزین شود پروتز گفته میشود , در دندان ها هم اگر از دندان خارجی مانند دندان مصنوعی , ایمپلنت و روکش استفاده شود به آنها پروتز دندان گفته میشود

این بستگی به ضخامت دیواره دندان دارد , تشخیص این مورد بر عهده دندانپزشک است.

مطالب مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)