آخرین مقالات

آیا انجام ایمپلنت دندان در بارداری برای مادر و جنین خطرناک است؟

ایمپلنت دندان در دوران بارداری هرگز توصیه نمی‌شود. قطعاً که ایمپلنت در بسیاری از شرایط خطرآفرین است، حتی اگر شما عزیزان از درد دندان‌های پوسیده و خراب شده، کلافه باشید. اما برخی بر این باورند که در شرایط مختلفی یک نوع کاشت وجود دارد و می‌توان از روش‌های ایمن‌تر استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین روش کاشت دندان و شرایط آن در دوران بارداری با ما همراه شوید.

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت پیشرفته‌ترین روش کاشت دندان است. برای ایمپلنت تنها کافیست تا به یک پزشک متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید و صفر تا صد ایمپلنت را به تخصص و تجربه آن بسپارید. در رابطه با شرایط شما عزیزان پزشک معالج تصمیم می‌گیرد.

چنانچه درگیر بیماری‌های دیگری باشید یا حتی استخوان فک شما دارای مشکل جدی است، در این مورد پزشک متخصص تصمیم به انجام این جراحی یا عدم انجام آن خواهد گرفت. بسیاری از افرادی که باردار هستند، می‌خواهند دندان‌های خود را ایمپلنت کنند.

این افراد در صورت مشورت با پزشک متوجه مزایای ایمپلنت دندان در دوران بارداری خواهند شد. این دسته از افراد بهتر است جراحی را به بعد از بارداری و پس از زایمان موکول نمایند. ایمپلنت به عنوان یکی از روش‌های کاملاً ایمن و بدون خطر محسوب می‌شود. اما شما در یک مرحله حساس از زندگی قرار دارید.

امکان آسیب رسیدن به شما عزیزان تحت هر شرایطی بسیار زیاد است. پس در زمان بارداری باید از روش ایمپلنت و حتی دیگر روش‌ها استفاده نکنید. ایمپلنت یک پست تیتانیوم است که برای نگه داشتن دندان مصنوعی از آن استفاده می‌کنند.

به کار گذاشتن این قطعه کوچک، کشیدن دندان، استفاده از داروهای بی‌حسی و بیهوشی و دردی که بعد از جراحی احساس می‌کنید همگی برای نوزاد شما خطرآفرین هستند. به طور کل علاوه بر قیمت ایمپلنت دندان که هزینه زیادی برای بیمار دارد ممکن است به نوزاد و خود مادر نیز لطمه های برسد.

ایمپلنت دندان در بارداری

خطرات ایمپلنت در دوران بارداری

زیبایی برای بسیاری از افراد یک نکته مهم محسوب می‌شود. قطعاً که اصلاح دندان‌های آسیب دیده یکی از مهمترین روش‌های بازگرداندن زیبایی به صورت خواهد بود. اما نمی‌توان در هر زمانی و تحت هر شرایطی خطرات ایمپلنت را به جان خرید.

اشاره شد که ایمپلنت به عنوان یکی از روش‌های کاملاً بی خطر و ایمن است. اما شرایطی که شما در آن قرار می‌گیرید یا داروهایی که استفاده می‌کنند، ممکن است برای جنین شما بسیار خطرآفرین باشد. برخی از این خطرات شامل:

• برای جراحی نیاز به رادیوگرافی و اشعه ایکس خواهید داشت. چنانچه جنین شما در معرض تابش این پرتوهای رادیولوژی قرار بگیرد، خطرات بسیار زیادی آن را تهدید می‌کند. برای سلامتی جنین و خود از ایمپلنت در دوران بارداری کاملاً خودداری نمایید.

• برای جراحی از داروهای بی‌حسی یا بی‌هوشی استفاده می‌کنند. قطعاً که این داروها می‌تواند سلامت جنین شما را به خطر بیندازد. برای سلامتی جنین خود سعی نمایید در طی ۹ ماه بارداری هرگز از داروهای بی‌حسی و بیهوشی استفاده نکنید.

• استرس به عنوان سمی ترین عامل تاثیرگذار روی جنین است. قطعاً در طول فرایند ایمپلنت دندان شما استرس خواهید داشت. معمولاً زنان باردار نیز بیشتر در معرض استرس قرار می‌گیرند. چنانچه این استرس شدت داشته باشد، جدا از سلامتی جنین، حتی سلامتی شما نیز به خطر خواهد افتاد.

• در زمان نقاهت جراحی، افرادی که ایمپلنت انجام داده‌اند نباید بسیاری از غذاها را مصرف کنند. در واقع طی دوران نقاهت که می‌تواند چندین روز باشد مصرف غذاهای سفت و جویدنی ممنوع است.از آن جهت که جنین تمایل زیادی به جذب بسیاری از ویتامین‌ها به ویژه کلسیم دارد، ممکن است در صورت استفاده نکردن بسیاری از غذاها آسیب ببیند. این آسیب رسیدن در صورت عدم دریافت بسیاری از ویتامین‌های لازمه بدن خواهد بود.

ایمپلنت دندان در بارداری

بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان برای مادران

زمان کاشت ایمپلنت دندان برای مادران باید با توجه به مسائل بهداشتی و زمان‌های مناسب برای تنبلی‌های بدن و زمان‌هایی که ممکن است برای مراقبت از خود نداشته باشند، برنامه‌ریزی شود. به‌طور کلی، بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان برای مادران پس از اتمام دوران بارداری و شیردهی است.

این دلیل دارد که در طی دوران بارداری و شیردهی تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی زیادی در بدن زنان اتفاق می‌افتد که ممکن است تاثیر منفی بر روی عملکرد و موفقیت کاشت ایمپلنت داشته باشد.

همچنین، پیشنهاد می‌شود که اگر مادران نیاز به کاشت ایمپلنت دندان دارند، حتما با پزشک متخصص زبان‌شناسی و ایمپلنت‌پزشک مشورت کنند. این اقدام اطمینان می‌دهد که همه جنبه‌های بهداشتی و پزشکی مراقبت از دندان‌ها به درستی انجام می‌شود و نتیجه موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

همچنین، پزشک متخصص می‌تواند نیازهای و شرایط مخصوص به هر فرد را مورد بررسی قرار داده و برنامه‌ریزی مناسبی را برای کاشت ایمپلنت انجام دهد.

مقاله مرتبط: مرکز دندانپزشکی برای ایمپلنت

بارداری بعد از ایمپلنت دندان آیا مشکل دارد؟

بارداری بعد از کاشت ایمپلنت دندان به طور کلی مشکل ندارد، اما همچنان نیاز به رعایت نکاتی دارد. اگر شما یا همسرتان پس از کاشت ایمپلنت دندان باردار شده‌اید یا می‌خواهید باردار شوید، می‌توانید از موارد زیر رعایت کنید:

 1. اطلاع‌رسانی به پزشک: اگر پیش از بارداری ایمپلنت دندان کاشته‌اید یا در حال کاشت ایمپلنت هستید و اطلاعی از بارداری خود ندارید، بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید. اطلاع‌رسانی به پزشک متخصص ایمپلنت و گفتن وضعیت خود می‌تواند برنامه‌ریزی بهتری را برای مراقبت از دندان‌ها و ایمپلنت داشته باشد.
 2. رعایت توصیه‌های پزشک دندان‌پزشک: اگر کاشت ایمپلنت دندان با موفقیت انجام شده است و به دلیل بارداری نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارید، به توصیه‌ها و دستورات پزشک دندان‌پزشک عمل کنید.
 3. مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان: مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری بسیار مهم است. مسواک‌زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه، استفاده از نخ دندانی و مصرف آب دهان و ضدپلاک‌ها به بهبود و حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
 4. مراجعه به پزشک دندان‌پزشک: حتماً هنگام بارداری برنامه‌ریزی برای مراجعه به پزشک دندان‌پزشک برای بررسی دوره‌ای دندان‌ها داشته باشید. در صورت نیاز به درمان دندانی، با پزشک خود در مورد روش‌های مناسب و ایمن برای شما مشورت کنید.

در کل، با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی مناسب، کاشت ایمپلنت دندان بارداری را تحت تاثیر قرار نخواهد داد و می‌توانید از بارداری و دندان‌های سالم لذت ببرید. اما بهتر است همواره با پزشکان متخصص مشورت کنید تا موارد خاص مرتبط با شما را بررسی کنند و راهنمایی لازم را ارائه دهند.

نمیدونستم باردارم ایمپلنت کردم باید چکار کنم؟

اگر شما بعد از کاشت ایمپلنت دندان متوجه شده‌اید که باردار هستید، نیاز دارید به مراجعه فوری به پزشک دندان‌پزشک و نیز پزشک متخصص زنان و زایمان برای ارزیابی و راهنمایی‌های لازم.

 1. مراجعه به پزشک دندان‌پزشک: بلافاصله به پزشک دندان‌پزشک خود مراجعه کنید و به او اطلاع دهید که باردار هستید. او می‌تواند دوره‌ای دندان‌ها را بررسی کند و برنامه‌ریزی لازم را برای مراقبت از ایمپلنت داشته باشد.
 2. مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان: برای اطمینان از سلامت شما و جنین، بهتر است سریعاً به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. او می‌تواند وضعیت بارداری شما را ارزیابی کند و همچنین از نظر پزشکی به شما راهنمایی کند.
 3. بررسی ریسک‌ها و مشورت با پزشکان: در مراجعه به پزشکان، باید ریسک‌های مرتبط با بارداری بعد از کاشت ایمپلنت دندان بررسی شود و نیاز به اقدامات خاصی بررسی شود. این شامل امکان تأثیر هورمون‌ها بر روی ایمپلنت و نیز ایمنی رادیولوژیکی (در صورت نیاز به تصویربرداری) می‌شود.
 4. اطلاع‌رسانی به پزشکان: برای بهبود خدمات و مراقبت‌های بهتر، از پزشک دندان‌پزشک و پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید که کاشت ایمپلنت دندان انجام شده است و تاریخ انجام آن را نیز اعلام کنید.
 5. رعایت توصیه‌های پزشکان: در انتظار مشورت با پزشکان و راهنمایی‌های آن‌ها باشید و توصیه‌های آن‌ها را به دقت پیگیری کنید.

در کل، در این شرایط مهم است که به محض متوجه شدن از بارداری به پزشکان متخصص مراجعه کنید و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید تا بهترین مراقبت‌ها و اقدامات صورت گیرد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان در بارداری

در دوران بارداری، بهداشت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مهم است. تغییرات هورمونی و تغذیه‌ای در این دوره می‌تواند منجر به افزایش خطر پوسیدگی دندان شود. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در بارداری، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

 1. حفظ بهداشت دهان و دندان‌ها: به دندان‌های خود با مسواک زدن دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه و همچنین استفاده از نخ دندانی روزانه اهمیت دهید. همچنین، استفاده از آب دهان و ضدپلاک‌ها می‌تواند به بهداشت دهان کمک کند.
 2. مراجعه به پزشک دندان‌پزشک: در دوران بارداری، مراجعه به پزشک دندان‌پزشک برای بررسی دوره‌ای دندان‌ها و انجام تمیزی دندان‌ها مهم است. اگر نیاز به درمان دندانی یا کاشت ایمپلنت دندان دارید، پزشک خود را در جریان بارداری قرار دهید تا روش‌های مناسب را اعمال کنند.
 3. تغذیه مناسب: تغذیه سالم و متنوع باعث ارتقاء سلامت دندان‌ها می‌شود. مصرف مواد غذایی حاوی قندهای ساده و آب میوه‌ها و نوشیدنی‌های شیرینی می‌تواند به افزایش پوسیدگی‌ها منجر شود. به جای آن، به مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از فیبر و مواد معدنی توجه کنید.
 4. مصرف کلسیم و ویتامین D: کلسیم و ویتامین D مهم برای استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها هستند. مطمئن شوید که در طول بارداری، منابع کافی از این مواد مغذی را دریافت می‌کنید. همچنین، می‌توانید با پزشک خود در مورد مصرف مکمل‌های مکمل کلسیم و ویتامین D مشورت کنید.
 5. اجتناب از مصرف مواد مضر: سیگار کشیدن و مصرف الکل برای سلامت دندان‌ها ضرر دارد. در دوران بارداری به‌خصوص، اجتناب کامل از این مواد مضر توصیه می‌شود.
 6. روش‌های ضد پلاک: در صورت نیاز، از روش‌های ضد پلاک مانند ژل و محلول‌های آنتی‌باکتریال استفاده کنید.

در نهایت، مراقبت بهداشتی دندان‌ها در طول دوران بارداری اهمیت بسیاری دارد و برای حفظ بهداشت دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی، باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

نتیجه گیری

ایمپلنت دندان امروزه در بسیاری از مراکز تخصصی دندان صورت می‌گیرد. اما می‌دانستید که کاشت دندان تنها باید توسط پزشکان متخصص انجام شود؟ اهمیت کاشت دندان توسط افراد متخصص به مدرک تحصیلی و داشتن سابقه کاری بالای آنها است. البته پزشکان متخصص می‌دانند که چه کسانی می‌توانند اقدام به کاشت دندان کنند.

حتی تشخیص می‌دهند که چه افرادی نیز جزو مخاطبان کاشت ایمپلنت نیستند. به عنوان مثال، ایمپلنت دندان در دوران بارداری ممنوع است و قطعاً به جنین و مادر صدمه می‌زند. برای کسب اطلاعات مفیدتر در رابطه با ایمپلنت پیشرفته و استفاده از یک روش کاملاً مقرون به صرفه با ما تماس بگیرید.

لطفا امتیاز دهید