آخرین مقالات

دندانپزشکی عمومی

دندانپزشکی عمومی

دندانپزشکی عمومی

دندانپزشکی عمومی

در این مقاله قصد داریم درباره دندانپزشکی عمومی صحبت کنیم با ما همراه باشید .لبخند باعث زیبایی هر صورتی می شود اما هنگامی که دندانی به شدت سیاه و خراب باشد و یا افتاده باشد که دیگر امکان پر کردن و ترمیم آن به روش های عادی نیست، اعتماد به نفس فرد نسبت به ظاهر او را کاهش می دهد.

 همچنین دندان خراب باعث آسیب دهان به خصوص هنگام غذاخوردن می شود. اما دندان پزشکان راه های زیادی برای بازگرداندن زیبایی دندان ها و از بین بردن درد دندان ها بکار می گیرند.

احتمالاً تاکنون شما با دندانپزشک عمومی خود آشنا شده اید. دندانپزشک عمومی شما به عنوان ارائه دهنده خدمات بهداشت دهان و دندان شما را کنترل می کند و بیشتر نیازهای دندان شما را برطرف می کند ، که ممکن است شامل موارد زیر باشد: معاینات دندانپزشکی ، مراقبت های پیشگیرانه ، پر کردن ها ، تاج ها ، روکش ها ، پل ها و کانال های ریشه.

دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که شامل تشخیص، مطالعه، پیشگیری و درمان بیماری‌ها، اختلالات و مشکلات حفره دهان، دندان و همچنین مخاط دهان، ساختارها و بافتهای مجاور و مرتبط با دندان می شود.داشتن لبخندی زیبا و بی عیب و نقص اعتماد به نفس را بالا می برد .

دندانپزشک عمومی

رشته دندانپزشکی شامل زیرشاخه های بسیاری است ولی دندانپزشکان ابتدا دوره عمومی دندانپزشکی را طی می کنند و بعد از شرکت در آزمون تخصصی می توانند رشته های تخصصی دیگری مانند ارتودنسی دندان و … را پشت سر بگذارند. 

به کسانی که مدرک پایه ای و عمومی دندانپزشکی را دارند دندانپزشک عمومی گفته می‌شود.

سایر وظایف دندانپزشک عمومی

آموزش روش های مراقبت از دهان و دندان

مشورت با بیماران در مورد گزینه های درمانی

بررسی و تشخیص بیماران از طریق نظارت های معمول و ابزارهایی مانند دستگاه های اشعه ایکس

اجرای درمان بالینی از شرایط دهان و دندان مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان

تجهیزات خرید و نگهداری موجودی تجهیزات در صورت نیاز

حفظ محیط بهداشتی برای مراقبت و معاینه بیمار

به روز کردن تکنولوژی جدید و محصولات جدید که می تواند شرایط بیمار را بهبود ببخشد یا درمان کند

دندان پزشکی عمومی چه مسئولیت هایی بر عهده دارد ؟

دندانپزشک عمومی بیماران خود را از طریق مشاهده و استفاده از وسایلی مانند آیینه های دندان پزشکی و دستگاه های اشعه ایکس مورد ارزیابی قرار می دهد.

دندان پزشک عمومی دنبال تغییرات فوری دندان مانند پر کردن حفره ها و پوسیدگی های سطحی و شکستگی دندان می باشد. از دیگر مسئولیت های دندانپزشک جرم گیری و حذف پلاک ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

همچنین یک دندان پزشک عمومی می تواند مشکلات آینده دندان و شاخص های مسائل عمیق تر را مانند وجود ترک های کوچک در مینا و تراشه ها را ببیند.

همچنین یک دندان پزشک عمومی می تواند ناهنجاری های دیگر مانند موارد زیر را مورد ارزیابی قرار دهد :

توده ها و زخم ها

تاثیر دندان قروچه شبانه بر روی دندان

سرطان دهان

بیماری های لثه

خونریزی بینی

تغییر رنگ دندان ها و لثه ها

اختلالات مفصلی و گیجگاهی

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

هر شش ماه برای خدمات پیشگیری – و در غیر این صورت ، هر زمان که نگران سلامت دهان خود هستید. ممکن است سیگنال واضحی داشته باشید (مانند دندان درد یا خونریزی لثه) که در دهان شما نیاز به توجه دارد.

 یا ممکن است شما در مورد یک عمل زیبایی چیزی شنیده باشید که دوست دارید درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. در هر صورت ، از تماس با مطب دندانپزشکی دریغ نکنید.

البته شما باید بندانید که دیر مراجعه کردن به دندانپزشک می تواند عواقب بدی داشته باشد و ممکن است کامل دندان خود را از دست بدهید و آنگاه مجبورید که برای پر کردن جای خالی آن دست به ایمپلنت دندان بزنید.

 با توجه به قیمت ایمپلنت دندان این امکان سخت هست. هر چند که در مستر ایمپلنت که بهترین مرکز کاشت دندان در صادقیه تهران است با روش کاشت ایمپلنت کره ای این قیمت بالا تا حدی پوشش داده شده است.

از نظر قرارهای معمول دندانپزشکی ، یک برنامه واحد وجود ندارد که متناسب با همه بیماران باشد. بسته به شرایط فردی شما ، دندانپزشک شما ممکن است بخواهد سالی دو بار ، هر سه ماه یا یک بازه دیگر دندان های شما را بررسی کند.

رعایت برنامه توصیه شده برای درمان پیشگیرانه و رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه دو روش مناسب برای پیشگیری از بیماری های دندانی است و لبخند خود را تا پایان عمر روشن و سالم نگه دارید.

وضعیت نیاز کشور ایران به این رشته های تخصصی در حال حاضر چگونه می باشد :

اگرچه اهمیت رشته های تخصصی دندانپزشکی در شهر های متوسط و بزرگ تا حدود زیادی روشن است، اما می توان گفت که متاسفانه هنوز این رشته ها نتوانسته است ارزش مهم خود را در شهرهای کوچک از جمله روستاها، آن‌ چنان که باید و هست نشان دهد. 

گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه، می ‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته، حتی در مقایسه با دیگر رشته‌ های پزشکی به وضوح نشان دهد.اشتراک گذاری مطلب

با ما در تماس باشید

  • تهران ,فلکه دوم صادقیه, خیابان آیت الله کاشانی
    جنب بانک سرمایه , ساختمان فربد پلاک 258.
    طبقه 4 واحد
  • 02144045596

  • 09302994400

  • info@mr-implant.com

مطالب مرتبط

لطفا امتیاز دهید